Ramazan ayında dini kitap satışları arttı

Ramazan ayında dini kitap satışları arttı

  • 12 Temmuz 2013 14:09


Afyonkarahisar’da Ramazan ayının gelmesi ile birlikte dini kitaplarda artış olduğu belirtildi.

 Afyonkarahisar’da Ramazan ayının gelmesi ile birlikte dini kitapların, özellikle de ‘oruç tutmak’ konusunda bilgilerin yer aldığı kitapların satışında önemli oranda bir artış yaşandığını dile getiren kitapçılar, alınan kitapların insanların manevi hayatlarına büyük oranda katkılar sağladığını kaydettiler.Ramazan ayının gelmesi ve bunun yanında okulların tatile girmesi ile dini içerikli kitapların satışlarında ciddi manada artış yaşandığını kaydeden satıcılar, bu durumdan memnun olduklarını ifade ettiler. Konu hakkında bilgiler veren Afyonkarahisar Medrese Kitabevi yöneticisi Nurullah Gündoğan, satışları artan dini kitaplar arasında en çok satılan kitapların ise insanların Kur’an-ı Kerim öğrenme merakının son yıllarda arttığı için Elifba kitaplarının geldiğini söyleyerek, “Yazın hem tatili denk gelmesi, hem de çocukların okullarının olmaması bu dönemde genelde Elifba’dan başlanıyor. Satışlar daha sonra Elifba kısa sürede öğrenildikten sonra arkasından tecvid ve dini bilgiler kitapları isteniyor. Dini konularda kısa ve özet bilgilerin yer aldığı kitaplar isteniyor bizlerden. Arkasından ise Kur’an-ı Kerim satışlarımız aynı parelerde devam ediyor. Kur’an-ı Kerimler’de de genelde bilgisayar hattı olanlar, hatları daha sık ve net olanlar tercih ediliyor. Çocuklar pratik, orta boy olarak taşınanları, yaşlılar ise büyük yazılı olanları, orta boy, rahle boy dediğimiz Kur’an-ı Kerimleri ise genelde yetişkin grupları tercih ediyorlar” diye konuştu.

“ORUÇLA İLGİLİ KİTAPLARA DA ÖNEMLİ BİR TALEP VAR”

Ramazan ayında, ‘oruç tutmak ve oruç tutmakla ilgili bilinmesi gerekenler’ konularının yer aldığı kitap satışlarının da iyi durumda olduğundan da bahseden Medrese Kitabevi yöneticisi Nurullah Gündoğan, "Ramazan ayı sebebi ile oruçla ilgili kitapları çok soruyorlar. Doğru bilgi olması anlamında kaynakları müspet olan kitapları öneriyor ve satıyoruz” dedi.
Okulların kapanmasının da dini kitap satışlarını arttırdığını altını çizen Gündoğan, “Özellikle Elifbalara okul öncesi çocukların yoğun ilgisi var, bunun yanında ortaokul ve lise öğrencileri de Elibalara ilgi gösteriyorlar” dedi.
Öte yandan, Kur’an-ı Kerim öğrenmede teknolojinin yeniliklerinden de yaranıldığını söyleyen Gündoğan, elektronik Kur’an-ı Kerim ve bunları okumaya yarayan kalemlere de büyük ilgili olduğunu sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu