Patriotlar ihtiyaç olduğu müddetçe Türkiye’de kalacak”

Patriotlar ihtiyaç olduğu müddetçe Türkiye’de kalacak”


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Paris’te 3 PKK’lının öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın sonuçlanmasının önemli olduğunu belirterek,

“Bu, kimlerin bu terörün ilanihaye devamından fayda umduklarını da ortaya koyacak bir süreçtir” dedi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun yapıldığı Davos’ta NTV-CNBC-e ortak yayınına katılan canlı yayınına katılan Bakan Davutoğlu, Paris’teki cinayetlerin aydınlatılması için Fransa ile yakın işbirliği içinde hareket ettiklerini kaydetti. Davutoğlu, “Eldeki bütün bulgular, veriler, bunun katledilen kişiler tarafından çok yakinen tanınan birisi tarafından gerçekleştirildiği yönündeydi. Zaten şifreli kapının açılması, içeriden dışarıya yansıyan herhangi bir çatışma ya da bir gürültünün çıkmamış olması, tanıyan birisi üzerinde duruluyordu. Son bulgular Sakine Cansız’a şoförlük yapan Ömer Güney’in üzerinde yoğunlaştı. Fransız güvenlik yetkilileri, soruşturmayı derinleştiriyorlar” diye konuştu.

Soruşturmanın açıklığa kavuşturulmasının kendileri için büyük önem taşıdığını belirten Davutoğlu, “Çünkü bu aynı zamanda son gelişmeler bağlamında da ele alındığında, terörü kimlerin provoke etmek istediği, kimlerin bu terörün ilanihaye devamında fayda umdukları, provokasyonlarla gelinen süreçte kimlerin baltalamak istediğini de ortaya koyacak bir süreçtir. Dolayısıyla biz süratle bu cinayetlerin aydınlatılması konusunda çaba sarf ediyoruz. Bütün güvenlik birimlerimiz Fransız yetkililerle temas halinde, an be an olayı takip ediyoruz” dedi. Bakan Davutoğlu konuya ilişkin şöyle devam etti:
“Bu tür konularda, nasıl Türkiye’de bir dönem faili meçhul cinayetler konusu birçok huzursuzluğun sebebini teşkil etmişse ve daha sonra bu failler yakalandıkça üzerine kolay gidilmişse, Avrupa’da da bu meselenin kökleşmesi önem taşıyor.”

“ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ OLUMLU YÖNDE İVME KAZANACAK”

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde olan AB Dönem Başkanlığı’nın İrlanda’ya geçmesiyle birlikte Türkiye-AB ilişkilerinin ivme kazanacağını belirten Davutoğlu, “Önümüzdeki aylarda Türkiye-AB ilişkilerinin olumlu yönde ivme kazanacağını öngörüyoruz. Fransa ile temaslarımız sürüyor, Fransız Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile görüşmemizde de Fransa’nın uygulamakta olduğu blokajın belli fasıllarda kaldırılması konusunda bir anlayış zeminine ulaşmıştık. Geçen Temmuz’da da Hollande’ın iktidara gelmesinden hemen sonra yaptığımız Paris ziyaretinde de belli bir nitelik oluşmuştu. Münih’te tekrar Fransa Dışişleri Bakanı dostum Fabius ile bir görüşme daha yapacağız. Ümit ederim bu alan açılacak” şeklinde konuştu.
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın İrlanda’nın başkenti Dublin’deki AB bakanları toplantısına katılmasının “önemli bir işaret” olduğunu söyleyen Davutoğlu, “AB sorumlu bakanlarının bir araya geldiği toplantıda aday ülkelerle birlikte Türkiye’nin de katılmış olması önemlidir. Önümüzdeki dönemde AB ile Türkiye’nin ilişkilerinde yeni bir atmosfer yeni bir ivme oluşacağına dair ümidimiz artıyor. Vize muafiyeti konusunda da yoğun çaba sarf ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“PATRIOTLAR İHTİYAÇ OLDUĞU MÜDDETÇE TÜRKİYE’DE KALACAK”
Türkiye’ye yerleştirilecek olan patriot füzelerinin savunma amaçlı olduğunu kaydeden Davutoğlu, “Herhangi bir saldırı söz konusu olmadığında harekete geçmeyen sistemlerdir. Bu saldırı ancak ve ancak Türkiye’ye söz konusu olduğunda harekete geçebilecek sistemlerdir. Dolayısıyla bu savunma ağırlıklı sistem savunma ihtiyacı ortada kaldığı müddetçe Türkiye’dedir” şeklinde konuştu. Davutoğlu konuşmasının devamında şunları söyledi:
“Yarın Suriye’de istikrar oluşursa, bu risk ortadan kalkarsa, özellikle balistik füze riski, Türkiye’den de aynı gün hatta aynı saat içinde patriotlar ve patriotlarla gelen NATO üyesi müttefik ülke askerleri çekilirler. Bu konuda hiçbir spekülasyona mahal vermemek lazım. Bu bir devletin kendi halkının ve ülkesinin güvenliği için almak durumunda olduğu bir tedbirdir. Konvansiyonel olarak kimse Türkiye’ye meydan okuyamaz. Türkiye bu konvansiyonel tehditleri bertaraf edecek ulusal kapasiteye sahiptir ancak füze konusunda geçmişte olduğu şimdi de NATO imkanlarının değerlendirilmesinde ihtiyaç hissedilmiştir.”

“ULUSLARARASI TOPLUM SURİYE’DE ÇOK KÖTÜ BİR SINAV VERDİ”
Suriye’de halkın çektiği acıların uluslararası toplum tarafından hakkıyla değerlendirilmediğini söyleyen Bakan Davutoğlu, “Bir tarafta ağır silahlara, hava kuvvetlerine, füze imkanlarına sahip bir rejim ve ordusu var, diğer tarafta kendi imkanlarıyla bulundukları yerlerde kendilerini korumaya çalışan gruplar var. Bu tablo maalesef Suriye’nin geleceği açısından iç açıcı ve ümit verici bir tablo değil” dedi.
Suriye’de halkın taleplerini yansıtan bir sürecin mutlaka devreye sokulması gerektiğini söyleyen Davtuoğlu, “Türkiye olarak bu konuda her türlü çabayı gösterdik. Bütün ilgili taraflarla, uluslararası toplumun bütün taraflarıyla, ABD ile, Rusya ile, bölgesel aktörlerle Arap Ligi’yle İran’la ve diğer bütün taraflarla temaslarımız sürdü. Ümit ederiz bu kriz Suriye halkına daha büyük acılar vermeden bir an önce durdurulur. Ama maalesef uluslararası toplum Suriye konusunda çok kötü bir sınav verdi ve bu sınav bu haliyle de gelecek için iyi bir örnek teşkil etmiyor” yorumunda bulundu.
Suriye’deki tüm grupların Esad rejimi ile aralarına mesafe koyması gerektiğini de vurgulayan Davutoğlu, “PYD’yi kastediyorum burada. Diğer gruplar bunu koyuyor. Muhalefet içinde yer alıyorlar. PYD’nin alacağı tutumu yakından takip edeceğiz. Türkiye’de eğer terör örgütünün silahsızlanması ve bir süreç içinde silahlarını bırakması söz konusuysa, mutlaka diğer ülkelerdeki gelişmeleri de etkileyecektir” dedi.
DAVOS (İHA)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İşte Erdoğan'ın istifasını istediği 3 belediye başkanı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Barzani'ye bir şok daha

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu