Ayasofya'da 52 yıl  aradan sonra namaz kılınacak

Ayasofya'da 52 yıl aradan sonra namaz kılınacak


Doğu Karadeniz Bölgesi’nin önemli tarihi yapılarından biri olan Ayasofya'da, 52 yıl aradan sonra bugün namaz kılınacak.

Her yıl yerli yabancı binlerce turiste yerel, ulusal ve evrensel kültür mirasın eşsiz bir parçasını sunan Ayasofya, yapılan çalışmaların ardından camiye dönüştürüldü. I. Dünya Savaşı sırasında Trabzon’u işgal eden Rus ordusu tarafından depo ve askeri hastane olarak kullanılan Ayasofya, savaş sonrasında 1961 yılına dek cami olarak kullanıldı. Yapının freskleri 1957-62 yılları arasında Edinburgh Üniversitesi’nden Russell Trust tarafından temizlendikten sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek 1964 yılında müze haline getirildi. TOKİ ve Trabzon Belediyesi işbirliği ile 800 yıllık bir tarihe sahip Ayasofya, yapılan çevre düzenlemesi ve alt yapı çalışmaları ile çevresini saran ve çirkin bir görüntüye neden olan gecekondulardan arındırdı. Ayasofya'nın görünürlüğünü engelleyen 44 gecekondu hak sahipleri ile varılan anlaşmalar neticesinde yıkıldı.

İKİNDİ NAMAZINDA İBADETE AÇILIYOR


Trabzon’un Fatih Mahallesi’nde bulunan ve yılda binlerce turisti ağırlayan Ayasofya, bugün ikindi namazında ibadete açılıyor.
Ayasofya’ya Trabzon Müftülüğü tarafından Nurdoğdu Camii’nde imam olarak görev yapan Metin Aydın atandı. Aydın, bundan sonra Ayasofya'da namaz kıldıracak. Ayasofya’nın içinde bulunan motifler ise Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından perde ile kapatıldı. Perdeyle kapatılan ve bugün ibadete açılacak Ayasofya'ya minber ve mihrap yerleştirildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kılıçdaroğlu: Seçimde en az yüzde 60 alacağız
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu