Lübnan Başbakanı Hariri'ye ne oldu?

Lübnan Başbakanı Hariri'ye ne oldu?


Lübnan Başbakanı Hariri, geride bıraktığımız günlerde İran ve ülkesindeki etkin örgüt Hizbullah'ı eleştirerek istifa etti. Buradan Abu Dabi'ye geçen Hariri tekrar Riyad'a döndü. Fransa Cumhurbaşkanı Macron da burada Hariri ile görüştüğünü söyledi. Fakat Hariri basının karşısına geçmezken, Lübnan'dan gelen geri dön çağrısına da cevap vermiyor. Şimdi herkesin merak ettiği soru şu: Lübnan Başbakanı Hariri nerede ve neden kendisinden haber alınamıyor?

İran dini lideri Ali Hamaney'in başdanışmanı ve eski İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'yi Beyrut'ta kabul etmesinin ardından sürpriz bir şekilde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a geçen Lübnan Başbakanı Saad Hariri, İran'ı ve Lübnan'da çok ciddi etkiye sahip Hizbullah'ı eleştirerek, burada bir basın açıklamasında "Şehit Refik Hariri'nin suikasta uğramasından öncekine benzer bir iklimde yaşıyoruz. Hayatımı hedef alacak bir planın gizlice hazırlandığını hissediyorum" diyerek istifa etmişti.

SUİKAST İHTİMALİNE CEVAP GELDİ

Lübnan İstihbarat şefi General Abbas İbrahim, Hariri'nin gerekçe göstermesine karşılık, ülkede bir siyasetçiye yönelik suikast planına rastlamadıklarını söyledi. İç Güvenlik güçleri de buna ek olarak başkent Beyrut'taki bir suikast planını boşa çıkarttıkları haberlerini yalanladı. 

RİYAD - BAE - RİYAD YOLCULUĞU

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Hariri'nin ülkeyi terk etmekte özgür olduğunu belirtmişti ancak Hariri'nin burada zorla tutulduğu iddiaları gündemdeyken Hariri, Beyrut'a dönmedi ve istifasının ardından Birleşik Arap Emirlikleri'ne geçti. Ardından tekrar Riyad'a döndü.

GÖZALTI İDDİALARI

Yaşananların ardından Hariri'nin Suudi Arabistan'da zorla tutulduğu iddiaları gündeme geldi. Birçok isim ise Hariri'nin gözaltında olduğunu düşünüyor.

BİR DAHA KAMERA KAŞRISINA GEÇMEDİ

Öte yandan Hariri, istifasını açıkladığı günden beri bir daha görüntülenmedi veya açıklama yapmadı.

İddialara göre önceki gün Lübnan'a dönen uçağı da boştu.

FUAD SİNYORA: HARİRİ DÖNECEK

Lübnan parlamentosundaki Müstakbel grubu lideri Fuad Sinyora da konuya ilişkin bir açıklama yaptı ve Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüşmesinin ardından basının karşısına geçerek, "Hariri ile iletişim halindeyiz. Hariri Lübnan'a dönecek" dedi. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ise yaptığı açıklamada Hariri'nin Suudi Arabistan'da gözaltında olduğunu iddia etmiş, Lübnan'a dönmeyeceğini ileri sürmüştü.

MİŞEL AVN'DAN 'DÖN' ÇAĞRISI

Al Manar TV'nin haberinde, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın, Hariri'nin istifasıyla ilgili 'gizemi' çözmek için diplomatik bir yaklaşım geliştireceği belirtildi. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Suudi Arabistan elçisiyle yaptığı görüşmede Başbakan Hariri'nin ülkesine dönmesini istedi. Avn, Suudi elçiye, Hariri'nin istifa şartlarının kabul edilemez olduğunu belirtti.

MACRON: HARİRİ İLE GAYRİ RESMİ GÖRÜŞTÜM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da iki gün önce Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyaretinin ardından Suudi Arabistan'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Macron burada hem Veliaht Prens Muhammed bin Selman, hem de Lübnan'ın istifa eden Cumhurbaşkanı Saad Hariri ile görüştü. Macron, "Hariri ile ilgili resmi olmayan temaslarda bulunduk" dedi. ABD Dışişleri ise konu hakkındaki sorulara yanıt vermekten kaçındı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, Amerikalı diplomatların Lübnan'ın istifa eden Başbakanı Saad Hariri ile görüştüğünü fakat konu hakkında açıklama yapılmayacağını söyledi. Rutin basın toplantısında konuyu değerlendiren Nauert, Riyad'daki ABD'li diplomat Chris Henzel'in Hariri ile Çarşamba günü bir araya geldiğini bildirdi ve “Görüşme çok hassas ve özel diplomatik temasları içeriyor” şeklinde konuştu.

BM'DEN AÇIKLAMA

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Lübnan'da yaşanan gelişmelerden endişe duyduğunu belirterek, bölgede yeni bir krizin çıkmasının yıkıcı sonuçlara neden olacağı uyarısında bulundu.

NASRALLAH: SUUDİLER SAVAŞI KIŞKIRTIYOR

Hariri krizi hakkında açıklama yapan Tahran destekli milis gücü Hizbullah'ın lideri Hasan Nasrallah, İsrail ve Suudi Arabistan'ın Sünni-Şii çatışması çıkararak savaşı kışkırttığını söyledi. Riyad'ın ülkenin tamamında savaş istediğini ve bu nedenle Hariri'yi rehin aldığını vurgulayan Nasrallah, “Eleştirsek de Hariri bizim başbakanımızdır. Hapis tutulamaz. Eğer kendi hür iradesiyle Beyrut'a gelip istifasını sunarsa ortada sorun kalmaz” dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • yontem

    14 Kasım 2017 17:12

    Cevap Ver

    alaatinin lambasindan cikan dev gibi bolgede efsane yaptilar suud ve lublan gorevlileri birlikte lublani dis guclere karsi haririyle birlikte ayakta tutmali toplumlar birlik olmali suruden ayrilani kurt kapar sozu bosa degil

Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu