AB'den flaş karar !

AB'den flaş karar !


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Faslın açılmaması için bir engel görmüyoruz” dedi.

TBMM’de AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularına cevap veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Türkiye ile yeni bir faslın açılması konusunda AB’den sert açıklamalar geliyor, bugün de bir karar çıkması bekleniyor, nasıl bir karar bekliyorsunuz” sorusu üzerine, Almanya, İsveç, İtalyan ve Hollanda Dışişleri Bakanları ile sürekli görüşme içinde olduklarını söyledi. Yapılan görüşmelerin yapıcı bir çerçeve içinde geçtiğini açıklayan Davutoğlu, bu görüşmelerle ilgili Başbakan Erdoğan’ı bilgilendirdiğini ifade etti. “Bizim için önemli olan faslın açılması. Diğer teknik prosedürler AB normları içinde gerçekleşir” diyen Davutoğlu, toplantının başlamak üzere olduğun ifade ederek, “Ben olumlu bir netice bekliyorum. Düşündüğünüz kadar sert seyreden bir süreç değil. Bütün bakan arkadaşlarla yakın temas halindeyiz” ifadelerini kullandı.

Olumsuz bir netice çıkması durumunda Türkiye’nin tavrının nasıl olacağının sorulması üzerine Davutoğlu, “Biz bir yola çıkarken önce olumlu neticeyi düşünür ona göre davranırız. Olumsuz bir netice beklemiyorum. Bizim için önemli olan faslın açılması. Bu ahde vefa ilkesinin bir gereği. Faslın açılmaması için bir engel görmüyoruz. Son yaşanan gelişmelerde bazı yanlış anlaşılmalar söz konusu oldu, biz bunların aşıldığını düşünüyoruz. Ben herhangi bir olumsuz netice beklemiyorum ama nihayetinde 27 ülkenin katıldığı bir süreç, toplantının neticesini bekleyelim. Dün akşamki görüşmelerimiz son derece pozitifti. Faslın açıldığı açık deklare eden seçenekler üzerinde duruyoruz. Fiili görüşmeler teknik bir mekanizmada yürüyen süreçler. Önemli olan faslın açıldığının geri dönülmez karara bağlanması. Bu konuda olumlu ilerlemeler sağladık” şeklinde konuştu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, katılım müzakerelerinde uzun süredir yaşanan durgunluk nedeniyle zor bir dönemden geçmekte olan AB ile ilişkiler açısından bu yetersiz ancak doğru yönde atılmış bir adım olduğu vurgulanarak, “Hükümetlerarası Konferans, Komisyon’un yıllık Türkiye İlerleme Raporu’nu sunmasının ardından bilahare belirlenecek bir tarihte toplanacaktır. Türkiye-AB ilişkileri, geçmişi 50 yıllık bir sürece dayanan çok yönlü ve köklü ilişkiler manzumesidir. Üyelik müzakereleri bu ilişkinin temel unsurlarından birini teşkil etmiş ve Hükümetimizin de stratejik bir tercihi olagelmiştir. AB üyesi ülkelerin katılım müzakerelerinde ahde vefa ilkesine uygun davranmalarını önemle bekliyoruz.

Türkiye 2005 yılında başladığımız müzakere süreci kapsamında siyasi ve ekonomik kriterlere tam uyum sağlama yönünde, karşısına çıkarılan tüm engellemelere rağmen, adımlarını kararlılıkla atmaya devam edecektir” denildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu