20 Bin Asker Sınırda Bekliyor!

20 Bin Asker Sınırda Bekliyor!


Suriye'nin kaderini belirleyecek İdlib operasyonu için 20 bin Türk askeri sınırda... Geçtiğimiz günlerde sınırı geçen iş makinelerinin mayınlı yollara alternatif yollar açmak için İdlib'e geçtiği belirtiliyor.

Suriye'de savaşın kritik dönemeçlerinden olacağı düşünülen İdlib operasyonu için eller tetikte. Türkiye ve Rusya'nın liderliğinde düzenlenen Astana Zirvesi'nde alınan kararlar kapsamında bölgeye kısa süre içinde büyük bir operasyon düzenlenecek. Birkaç gün içinde başlayacağı belirtilen İdlib operasyonu için 20 bin askerin sınırda olduğu belirtildi.

Karar'dan Hilla Öztürk'ün haberine göre İdlib operasyonu öncesinde bölgeye geçen iş makineleri Heyet Tahrir Şam'ın (HTŞ) mayınlama yapabilme ihtimali nedeniyle yeni yollar açmak için sınırı geçti.

ŞEHRE BİR KAÇ NOKTADAN GİRİLECEK

Operasyon planlarının gizli tutulduğu belirtilirken, İdlib'e bir kaç noktadan girileceği değerlendiriliyor. 

ABD ve RUS BOMBARDIMANI İÇİN ÖN ALINMAYA ÇALIŞILIYOR

ABD veya Rusya'nın olası bir askeri operasyonunun bölgede ağır sivil can kayıplarına ve Türkiye'ye yönelik yoğun göç dalgasına neden olacağı değerlendiriliyor. Türkiye'nin muhaliflerin bölgede kalması ve güvenliklerinin sağlanması koşuluyla sadece HTŞ odaklı bir operasyona evet dediği iddia ediliyor.

TEZKERE TBMM'DE

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, AK Parti grubunun 213 imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusundaki Başbakanlık Tezkeresi'nde, Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğünün, milli birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem atfettiği belirtilerek, “Diğer taraftan, Irak'ta PKK ve DEAŞ unsurlarının varlığını sürdürmesi, etnik temelli ayrılıkçılığa yönelik girişimler, bölgesel barışa, istikrara ve ülkemizin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturmaktadır” ifadesine yer verildi. Tezkerede, “Bütün bu gelişmeler çerçevesinde; terör ile Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü bozmaya ve sahada gayrimeşru oldu bittiler oluşturmaya yönelik, milli güvenliğimize tehlike oluşturabilecek her türlü risk, tehdit ve eyleme karşı, uluslararası hukuktan doğan haklarımız doğrultusunda gerekli önlemlerin alınması, milli güvenliğimiz açısından hayati önem arz etmektedir” denildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • hikaye

    23 Eylül 2017 16:21

    Cevap Ver

    abd rusya deasve bütün taseronlar bölgede esefle bırlıkte tehlike oso yla bırlıkte bölgede bütün zararlı unsurlar temizlenmeli

Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu