Emekli maaşını artırmak mümkün

Emekli maaşını artırmak mümkün


“Eğer vatandaş isterse emekli maaşlarını 2 bin ya da 2 bin 500 TL’ye kadar alabilir”

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, "Eğer vatandaş isterse emekli maaşlarını 2 bin ya da 2 bin 500 TL'ye kadar alabilir. Bunu da son 3,5 yıl çalıştıkları maaşın üzerine yüzde 25 koyarak, artırarak devam ettirdikleri takdirde 2 bin ile 2 bin 500 TL arasında emekli maaşlarını alabilecekler" dedi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, gündemde yer alan; yapılandırma bozulmadan borçların banka kredileri ile ödenebilmesinden kaçak işçilerin tespit edilmesi için geliştirilen 'ajan sistemi'ne, yaşlılık toplu iadesi ödemelerinden otostop ile yolcu alan şoförlerin dikkat etmeleri gereken hususlara kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Nacar, çalışanların, emekliliklerine 3,5 yıl kala SGK'ya ödenen primi emekli olana kadar yüzde 25 artırarak ödedikleri takdirde, 2 bin ile 2 bin 500 TL arasında maaş alabileceklerini belirtti.

Yapılandırma borçlarının bozulmadan banka kredileri ile ödenebileceğini ifade eden Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, "Geçmiş dönemlerde çalışan ve iş yerleri olan vatandaşlarımıza, esnaf arkadaşlarımıza zaten bir borçtan dolayı yapılandırma vardı. Fakat bu yapılandırmayı ödemeyenler için yeniden şimdi önümüzdeki günlerde bir yapılandırma geliyor. Tekrardan borçları taksitlendirme imkânı gelecek. Ben buradan yapılandırmaları tekrar bozulmasın diye bir ödeme imkânı olduğunu; bunu da bankadan kredi çekerek, bir kereye mahsus yapılandırma çıkan borcu kapatarak böylelikle yapılandırma borcunu bir daha ödemeyip, 'faizler tekrar karşıma gelmesin' diye korkmalarından kurtulup banka kredisiyle tek kalemde ödeyerek böylelikle banka üzerinden borçlanmaları devam edip, isterlerse ileride banka borçlarını ödemede zorluk bile çekseler o vatandaşlarımız en azından yapılandırmanın bozulma derdinden, korkularından kurtulmuş olacaklar" dedi.

"EĞER İSTENİRSE EMEKLİ MAAŞLARI 2 BİN YA DA 2 BİN 500 TL'YE KADAR YÜKSELEBİLİR"

Çalışanların, emekliliklerine 3,5 yıl kala ödedikleri primi artırarak yüksek emekli maaşı alabileceklerine vurgu yapan Nacar, "Çalışma yılını 20 ve 25 yıl olarak, kadın ve erkek olarak ayırıyoruz. Ben burada son 3,5 yıl kavramına çok dikkat edilmesi gerektiğini söylüyorum. Eğer vatandaş isterse emekli maaşlarını 2 bin ya da 2 bin 500 TL'ye kadar alabilir. Bunu da son 3,5 yıl çalıştıkları maaşın üzerine yüzde 25 koyarak, artırarak devam ettirdikleri takdirde 2 bin ile 2 bin 500 TL arasında emekli maaşlarını alabilecekler" diye konuştu.

"EMEKLİYE SENEDE 6 AY BOYUNCA İKİ KERE ZAM VERİLECEK"

Asgâri ücret artışlarında emeklilere de senede iki kere düzenli bir şekilde ek ödeme yapılmasının düşünüldüğünü belirten Erhan Nacar, "Aslında senede iki kere normal şartlarda her asgâri ücretin artışında emekliye bir zam zaten var. Çünkü ekonomik sistemde ekonominin Türkiye'de yükseldiği bir durumda emeklinin maaşında bir düşme söz konusu. Asgari ücret artışlarında emekliye senede iki kere düzenli bir şekilde zaten ek bir destek düşünülüyor. Zaten emekliye geçtiğimiz yıllarda da bu imkânlar sağlandı. Yani emekliye senede 6 ay boyunca iki kere zam verilecek" ifadelerini kullandı.

 

"ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE 5 YIL BORÇLANMA HAKKININ VERİLEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

Günü eksik olanlar için önümüzdeki zamanlarda bir düzenleme yapılabileceğine işaret eden Erhan Nacar, "Aslında SGK eksik günü olanlara; bir yaşa takılanların problemi var. Biliyorsunuz staj sürelerinde sayılmama var. Dolayısıyla eksik olan günlerle ilgili şuanda normal şartlarda verilen bazı teklifler var. Ben önümüzdeki günlerde 5 yıl borçlanma hakkının bin 800 gün borçlanma hakkının verilebileceğini düşünüyorum. Buradan da ilgililere eksik günü olanlara da söylemek istiyorum. Çok yakın zamanda 2017 yılı ve 2018 yılı onların günlerini geriye dönük ödeyip emekli olma yılı olabilir. Buradan da bildirmek istiyorum" dedi.

EMEKLİLİK YAŞI GELEN AMA PRİM GÜNÜ DOLMAYANLAR TOPLU ÖDEME ALABİLİR

Emekli olmak istemeyen ya da bir takım problemler yaşayarak emekli olma ihtimali ortadan kalkmış olan vatandaşların 'yaşlılık toplu iadesi' adı altında geriye dönük yatırmış olduğu primlerin iadesini alabileceklerin vurgulayan Nacar, "Yıllardır çalışıyor vatandaş ama emekli olmaktan vazgeçti. Yaşlı çalışacak gücü yok yatırmış olduğu primleri isterse SGK'dan iade alabilir. Buna da yaşlılık toplu iadesi diyoruz. İstedikleri zaman geriye dönük yatırmış olduğu bütün primleri yaşlı olması sebebiyle toplu olarak alabilecekler" diye konuştu.

İHA

 

.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu