Milli hacker ordusu kuruluyor

Milli hacker ordusu kuruluyor


Türkiye, son yıllarda artırdığı "siber güvenlik ordusunu" siber güvenlik için oluşturacağı eğitim programı ile artırıyor.

Siber saldırılar çağımızın yeni sorunu haline gelerek ülkeleri siber savunma için “siber ordular” yaratmaya teşvik ediyor. Türkiye' de son zamanlarda bu konuda bazı adımlar attı: İlkokuldan üniversiteye kadar “siber ordu” için yetiştirilecek öğrenciler oluşturulacak.

Hedeflere göre yaklaşık 20.000 öğrenci, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Türkiye Bilişim Derneği öncülüğünde, ilkokuldan başlayarak eğitim görecek. Bunun uzun vadeli sonuçlar oluşturacağı biliniyor. Bu yüzden teknokente sahip 10 üniversite rektörü bir araya gelmesiyle bir toplantı düzenlenecek ve üniversitelerle birlikte Türkiye Bilişim Derneği’nin vereceği eğitimler başlayacak.

Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe’nin yaptığı açıklamada rektörler, 20-21 Aralık’ta bir araya gelerek “siber güvenlik” konusunda yeni meslek alanları oluşturacaklar. Bu meslek alanlarıyla birlikte siber güvenliğe daha fazla önemin verilmesi bekleniyor.

Bilgisayar konusunda nitelikli insan oluşturacak bu yeni meslekler, normal bilgisayar eğitimlerinin önünde siber saldırı ve savunmasına odaklanacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • gorus

    20 Ağustos 2017 23:10

    Cevap Ver

    dünya siyasetini yönlendirenlerin yaptiklarini gören yapacağı hamleleri tahmin edip takip eden ekip kurulup vazifeye baslamassa hackerler ne kadar etkili olur düşünmek lazim

Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu