Yazın cilt bakımında nelere dikkat edilmeli ?

Yazın cilt bakımında nelere dikkat edilmeli ?


Yaz aylarının en büyük problemleri, cildin üzerinde oluşan problemlerdir. Kuru bir cildinizin olması veya yağlı bir cildinizin olması; hiçbir olumlu yönü ifade etmemektedir.

Konu yaz olduğu zaman; gerek yenilene gerek içilene gerek ise de dışarıya çıktığımız saate dikkat etmeliyiz ki; yazın cildimiz üzerinde ki etkileri ağır olmasın. 

Cildin Kuruması Büyük Problem

Yaz aylarında olduğumuz dolayısıyla cildimizde sürekli olarak kuruluklar meydana gelmektedir. Bunun için ise; gerek nemlendirici kullanmalıyız gerek ise de nemlendirici kullanmalıyız. Kuruyan bir cilt, zamanla çatlamaya döner ve üstesinden gelinmez problemlere yol açar. Dışarıya çıktığınız zaman; şapka ya da gözlük kullanmalısınız.

İlk Gün 50 Faktör Güneş Kremi

Tatilden sonra cilt ilk defa bu kadar fazla güneşe çıktığı için koruyacak ve anında etkisini gösterecektir. Bunun olmasını istemiyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit olacaktır; ilk tatil günü muhakkak 50 SPF’li bir güneş kremi kullanmanız gerekecektir. Tabi ki ilk sürüldüğü gibi kalmadığı oldukça aşikardır. Bu bağlamda yapmanız gereken birkaç saat sonra yinelemek olacaktır. Yalnız saat 12:00-16:00 arasında güneşte durmamak gerekir. Daha sonra ki günlerde güneş kremini30 SPF miktarına düşürebilirsiniz.

Kısa ve Ilık Duş

Kendimizi havanın sıcaklığından kurtarıp bir serinlik aramak adına duşa atarız. Ne var ki bir zaman sonra yeniden terleriz. Bu durum cilt için pek de iyi olmayacaktır. Duşta fazla kaldığınız zaman otomatik olarak cildinizi kurutacak ve cildin korunmasına yönelik olan tabaka zarar görecektir. Kısa süreli ve ılık duşlar bu bakımdan dolayı oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Elbette duştan çıktıktan sonra bir nemlendirici uygulamalısınız.

Yaz Meyveleri ve Su Tüketimi

Yazın en temel ihtiyaçlarından birisi; her bakım için sudur. Su gerekli nemin en büyük kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Günde en az 3 litre su tüketmek aslında en büyük nem ihtiyaçlarından birisini giderecektir. Aynı zamanda yazın sulu meyvelerinden olan karpuz ve kavun gibi meyveleri de tüketmek, gerekli nemin besinlerden alınmasına yardımcı olacaktır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu