Uzan haksız bulundu

Uzan haksız bulundu


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Libananco davasının Türkiye lehine sonuçlandığını belirterek, “Uzan ailesinin herhangi bir temyiz hakkı kalmamıştır, itiraz hakkı kalmamıştır” dedi.

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uzan ailesinin ÇEAŞ ve Kepez hisselerinden dolayı Türkiye aleyhine açtığı, faizleriyle beraber 23,5 milyar dolarlık Libananco davasının temyizinin Türkiye lehine sonuçlandığını bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, Uzan ailesinin ÇEAŞ ve Kepez hisselerinden dolayı Türkiye aleyhine açtığı faizleriyle beraber 23,5 milyar dolarlık Libananco davasının temyizinin Türkiye lehine sonuçlandığını belirtti. "Bugün itibariyle hakem heyeti Türkiye lehine karar vererek davayı kapatmış oldu. Alınan bu karar kesin bir karardır" diyen Yıldız, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Yararsız bazı sülükler bu ülkenin kanını emmeye çalıştı. Ancak Türkiye’nin aleyhine çalışan bu insanlar artık Türkiye’nin gerisinde kaldı. 10 yıldır büyüyen Türkiye’de artık bu tür takozlar kalmadı. Biz Türkiye olarak çok şükür vatandaşımız lehine verdiğimiz bu mücadeleden alnımızın akıyla çıktık. Uzan ailesinin tüm davalar dahil artık hiçbir şekilde temyiz ve itiraz hakkı kalmadı. Ben bu davada emeği geçen tüm arkadaşlara, doğru ve tarafsız olarak verdiği karar için de hakem heyetine teşekkür ediyorum."

2006 yılında Libananco tarafından ÇEAŞ ve KEPEZ’de ana hissedar sıfatı taşıdığı ve işletmeler üzerindeki imtiyaz sözleşmelerinin haksız olarak iptal edildiği gerekçesiyle açılan 23,5 milyar dolarlık tahkim davasında hakem heyeti, 2 Ekim 2011 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti lehine karar verdi. Libananco tarafından 20 Aralık 2011 tarihinde bu karara karşı iptal davası açıldı. Ancak hakem heyetinin 22 Mayıs 2013 tarihinde oybirliği ile Türkiye lehine verdiği kararla iptal davası reddedildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu