Kahramanlıktan Eşkıyalığa : HİZBULLAH

Kahramanlıktan Eşkıyalığa : HİZBULLAH


Yakın zamanlara kadar Hizbullah, Suriye ve Lübnan sınırındaki Şiileri korumak için savaştığını iddia ediyordu. Ama bunun gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Yakın zamanlara kadar Hizbullah, Suriye ve Lübnan sınırındaki Şiileri korumak için savaştığını iddia ediyordu. Ama bunun gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.  Artık görünüyor ki Hizbullah bütün gücüyle Suriye'deki devrimciler ile savaşırken, Lübnan’ı da belirsiz bir akıbete sürüklüyor.

İsrail ile 2006’da yaptığı savaşın ardından kahraman ilan edilen Hizbullah şimdilerde kendi geleceğini tehlikeye sokuyor. Bununla da kalmıyor. Bütün Lübnanlı Şiileri ve hatta Lübnan'ı ateşin altına atıyor.

Eskiden Hizbullah asıl hedef olarak gördüğü İşgalci(israil)ye karşı dik(!) duruşu bölgedeki Sünni ülkeler tarafından bile hayranlıkla izleniyordu. Ama şimdi Suriye'nin sınır kenti Kusayr'daki devrimcilerle savaşmak için askerlerini göndererek adeta İran Devrim Muhafızlarının bir askeri kanadı gibi davranıyor.
Bir yandan komşudaki iç savaş Lübnanda istikrarı altüst ederken –Trablustaki iç çatışmalar buna kanıttır- Hizbullah da oynadığı rolle  bunu iyice körüklüyor. Hizbullah için İran'ın çıkarları sözkonusu olduğunda Lübnan ve çıkarları ikinci planda kalıyor.
Amacından sapmış olan bir Hizbullah eleştirilerin hedefinde kalıyor. Bütün Şii toplumlarını kendisinin temsil ettiği açıklamasıyla ve son hareketleriyle Sünnileri karşısına almış bulunuyor.

Salı günü açıklanana göre AB’nin, Hizbullahın askeri kanadını terör örgütleri listesine alma düşüncesi bütün şii toplumunu ve Lübnanın tamamını negatif etkileyecek.

Daha düne kadar  -Hizbullah yandaşı olsun veya olmasın- Hizbullah'ın Lübnan'da İsrail'in işgal ettiği yerleri kurtarmasına destek vermeyen Lübnanlı yoktu. Ama şimdi Suriye ordusunun Golan tepelerini kurtarması gibi herkese gülünç gelen bir iddia için böyle bir çatışmaya girmesi yakından incelenmeli.

Suriye ordusunun hava gücü ve Hizbullah'ın ileri düzeyde şehir içi savaş tecrübesine rağmen 40.000 kişilik Kuseyr kentinde neredeyse sadece makinalı tüfek kullanan devrimcilere karşı hala galip gelebilmiş değiller. Buna rağmen çıkıp Bölgenin en güçlü ordusunun (İsrail) elinden Golan tepelerini kurtaracaklarını mı iddia ediyorlar?

Kimse Hizbullah'ın bulunduğu bölgede düşman olarak veya Lübnan'ın yok oluşunu hızlandıran grup olarak damgalanmak istediğine inanmaz. Ama gidişat öyle gösteriyor ki Hizbullah'ın sonu bu olacak.


Kaynak: The Daily Star
Çeviren : Muhammed Asım Kalkan

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • Rıdvan Yücel

    25 Mayıs 2013 22:04

    Cevap Ver

    Hizbullah bağımsız Müslüman bir örgüt değil, Hizbullah denilen örgüt İran devletinin politikaları çerçevesinde faliyet gösteren bir örgüt. İran kendi çıkarları çerçevesinde İsrail'e saldır der Hizbullah İsrail'e saldırır, sunni Müslümanlara saldır der onlarada saldırır... Geçmişte İsrail'le savaştığı için kahraman olarak görmüştük bu örgütü şimdi ise yine İran'ın emri ile Suriye'li Müslümanlara karşı savaşıyor...

Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu