Barış süreci yatırımcıları teşvik ediyor

Barış süreci yatırımcıları teşvik ediyor


Iğdır, barış süreci ile birlikte yatırımın cazibe merkezi oldu.

Barış süreciyle birlikte doğudaki birçok il gibi Iğdır’da yatırım için işadamlarının gözde merkezleri arasındaki yerini aldı. 3 ülkeye sınır olan Iğdır; turizmden gıdaya, enerjiden tekstile kadar çekim merkezi olma yolunda ilerliyor. Organize ve Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 7 milyonluk süt entegre tesisi kuran İbrahim Yiğit, bölgenin kalkınması için bu tesisi kurduklarını ve barış süreciyle birlikte bölgede yatırım için güven ortamının arttığını söyledi. Çözüm süreci ile birlikte Iğdır OSB’ye yoğun ilgi olduğunu anlatan Yiğit, “Barış süreci ile birlikte yatırımcı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yatırım yapmayı tercih ediyor. Bu huzur ortamı olmasaydı, hiçbir yatırımcı yatırım yapmazdı” dedi.
Iğdır’ın ekonomik anlamında gelişime ve kalkınmaya açık bir il olduğunu ifade eden Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Başkanı Kamil Arslan, “5084 Sayılı Teşvik Yasası 2003 yılında çıktığında, Iğdır yeterli anlamda teşvik alamamıştı. Daha sonra Iğdır gibi bölgede kalkınmakta öncelik illerin yöneticileriyle hükümete bu anlamda öneriler götürdük. Hükümet geçtiğimiz yıl bizim gibi illere daha imtiyazlı teşvik yasası çıkardı. Bu yasa kapsamında en imtiyazlı 15 il belirlendi. Fakat ben 15 imtiyazlı iller arasından konum anlamında Iğdır’ı en imtiyazlı olarak görüyorum. Iğdır coğrafik konum itibariyle 3 ülkeye sınır olma ve iklimsel koşullarının iyi olması, OSB’sinin altyapısının bitmesi ile birlikte daha fazla ilgi görüyor. Bu barış süreci ile birlikte burası daha büyük önem kazandı. Son seçtiğimiz 3-4 aylık sürede dışarıdan gelen 4 müteşebbis Iğdır’a yatırım yapmak için müracaatta bulundular. Bizde bunu kalıcı kılmak için önümüzdeki günlerde gerek yurtdışında gerekse yurtiçinde bir organizasyonla bir araya geleceğiz. Bundan da başarı olacağımızı düşünüyorum. Çünkü bu bölgenin barış süreciyle daha da yatırım alacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu