İran ile nükleer görüşmede ilerleme sağlanmadı

İran ile nükleer görüşmede ilerleme sağlanmadı


İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) arasında 2011 yılından bu yana süren "Biçimlendirilmiş Yaklaşım Belgesi"ne ilişkin görüşmelerin 10. turu, Avusturya’nın başkenti Viyana'da yapıldı.

 İran'ın BM Viyana Ofisi nezdindeki daimi temsilciliğinde başlayan görüşmeye, İran adına UAEK Daimi Temsilcisi ve Büyükelçi Ali Asker Sultaniye, UAEK adına Güvence Denetimlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hermann Nackaerts ile Başkan Yukiya Amano'nun Siyasi Danışmanı Rafael Grossi katıldı. Görüşme sonrasında basına açıklamalarda bulunan Ali Asker Sultaniye, "Bugün çok yoğun görüşmelerde bulunduk. Her iki tarafın da karşılıklı önerileri üzerinde çalışmayı sürdürme kararı aldık. Bugünkü görüşmeler çok yapıcı ve yoğun geçti. Gelecek toplantıda metnin sonuçlandırılmasına yönelik müzakerelerde bulunduk. Bir sonraki toplantı tarihini kesinleştirmek için de irtibatımızı sürdüreceğiz" dedi.

Gazetecilere yaptığı açıklamada görüşmelerin yoğun geçtiğini yineleyen Herman Nackaerts ise, "Yoğun tartışmalarımız oldu ancak henüz sonuçlandıramadık. 'Biçimlendirilmiş Yaklaşım Belgesi'nin sonuçlandırılmasına yönelik yaklaşık bir buçuk yıldır gerçekleştirdiğimiz görüşmeler neticesinde bugüne kadar başarılı olamadığımızı da kabul etmek durumundayız. Ancak, sürece yönelik çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Sayın Sultaniye’nin de söylediği üzere bir sonraki toplantıya birlikte karar vereceğiz" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK o köyü de kurtardı! YPG'nin Türkiye sınırına teması kesildi!
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu