Üç ülkeden büyük imza

Üç ülkeden büyük imza


Türkiye, Sırbistan ve Bosna-Hersek arasında, "Üçlü Ticaret Komitesi Kurulmasına İlişkin Deklarasyon" imzalandı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin geçen yıl Sırbistan ile dış ticaret hacminin 586 milyon dolar, Bosna Hersek ile 363 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve İç ve Dış Ticaret ve Haberleşme Bakanı Rasim Ljajic ile Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomi Bakanı Mirko Saroviç ile Ekonomi Bakanlığı'nda bir araya geldi. Üç ülke arasında üçlü ticaret komitesi kurulmasına ilişkin deklerasyon imzalandı.

Çağlayan, imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geçen yıl Sırbistan ile dış ticaret hacminin 586 milyon dolar ve Bosna Hersek ile 363 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. Çağlayan, Sırbistan'da 165 Türk ortaklı firma olduğunu hatırlatarak, yatırım toplamının 110 milyon dolar olduğunu ifade etti. Çağlayan, Türkiye'de ise 80 adet Sırp sermayesine sahip firmanın faaliyet gösterdiğine dikkati çekerek, yatırım toplamının 35 milyon dolar seviyesinde olduğuna değindi. Bosna Hersek'te ise 17 Türk yatırımcının yaklaşık 174 milyon dolar yatırımı olduğunu belirten Çağlayan, 27'si Türk, bin 640'ı yabancı olmak üzere bin 667 kişinin istihdam edildiğini söyledi. Çağlayan, Türkiye'de 61 şirketin 15 milyon dolar yatırımı olduğunu ifade etti.

İmzalayacakları deklarasyon ile üçlü işbirliğinin güçlendirilmesi bağlamında üç ülke arasında ve ticaret ile ilgili konularda bilgi, deneyim ve uygulama değişiminin yapacaklarını söyleyen Çağlayan, yabancı yatırımların ve çeşitli sektörlerde teşvikin yer almasının amaçlandığını ifade etti.

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Ljajic ise, IMF'ye kredi verecek bir ülkeyle her ülkenin işbirliği yapma imkanı bulamadığına işaret ederek, toplantının cumhurbaşkanları düzeyinde gerçekleşecek 'Üçlü Balkan Zirvesi' öncesinde yapıldığını hatırlattı. Ljajic, zirvenin Balkanlardaki siyasi istikrar açısından son derece önemli olduğuna dikkati çekti.Sırbistan, Bosna-Hersek ve Türkiye arasında 'Üçlü Ticaret Komitesi Kurulmasına İlişkin Deklarasyon'a üç Bakan tarafından imza atıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu