Kalp sağlığı için diş bakımı !

Kalp sağlığı için diş bakımı !


Uzmanlar , uzun yıllardır ağız sağlığının kalp rahatsızlıkları üzerindeki etkileri için çalışmalar yapmaktadırlar. Dişler üzerinde yapılan işlemler sırasında kana karışan ağızdaki bakterilerin,mitral kapak hastalığı ve kalp hastalığı olan kişilerde ciddi enfeksiyon riskine sahip olduğu bilinmektedir.

 Bilimsel çalışmalar, ağız ve diş sağlığının kalp damar hastalıkları ile bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor.  Buna göre diş eti iltihapları, diş kayıpları ve diğer ağız hastalıkları; koroner arter hastalıklarının, damar sertliğinin ve başka kalp rahatsızlıklarının artışına neden olabilir. Ayrıca doğumsal kalp hastalığı olanlar, yapay kalp kapakçığı taşıyanlar ve akut eklem romatizması geçirenlerde çürük ve iltihaplı diş etleri tedavi edilirken, işlem öncesi antibiyotik profilaksisi yapılması önem taşır. Çünkü halk arasında ‘Beta’ olarak bilinen Beta Hemolitik Streptekok bakterisi ağız boşluğunda yer alır. Bu bakterinin tam olarak tedavi edilmemesi; kalp rahatsızlığı olan kişilerin diş tedavileri sırasında endokardit adı verilen, kalp ve damarların  iç yüzeyini örten tabakanın iltihaplanmasına yol açabilir.

 Uzmanların yaptığı 3 ayrı çalışmanın, dişeti hastalığı ile kalp hastalıkları arasındaki ilişkide vardıkları sonuç aşağıdaki gibidir.

* Hastaların kalp rahatsızlıkları, kaybettikleri diş oranında artar.
* Periodontal hastalıkların tedavi edilmesiyle ateroskleroz ve damar sertliğinde geri dönüşler gözlenmiştir.
* Diş eti hastalıkları nedeniyle bakterilere maruz kalan insanlarda, kalp-damar hastalığı görülme riskinde artış gözlenmiştir.

 Bu çalışmaların birçoğu retrospektif çalışmalardır, yani araştırmacılar, genel sağlık araştırmalarından elde ettikleri verileri analiz ederek, kalp hastalıkları ile ağız diş sağlığı arasındaki ilişkiyi ortaya koymuşlardır.
 Dişeti hastalığı, kalp hastalığına mı sebep olur? Yoksa dişeti hastalığı ve buna bağlı diş kayıpları, insanların dişsizlik nedeniyle beslenme alışkanlıklarını mı değiştiriyor, daha yumuşak, yağ ve kolesterolden zengin besinlerle beslendiği için mi bunlara sebep oluyor. 

Buradan alınacak tek ders,vücutta etkilenen bir sistemin diğerini de etkilediğidir.

Ağız ve Diş sağlığını koruyarak,kalbi korumanın 5 yolu

  • Florlu diş macunlarıyla dişlerinizi her gün iki kez fırçalayın. Her 3-4 ayda bir,diş fırçanızı yenileyin.
  • Diş aralarınızı her gün 1 kez diş ipi ile temizleyerek sağlıklı dişetlerine sahip olabilirsiniz. Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı ile dişeti iltihabının önüne geçebilirsiniz.
  • Yılda iki kez diş hekimine giderek genel ağız muayenesi ve diş taşı temizliğini ihmal etmeyin. Hekim, sizin fırçayla temizleyemediğiniz diş taşlarını temizleyerek sizi dişeti hastalıklarından korur.
  •  Sigarayı bırakın, sigarayı bırakmak sizi kalp damar hastalıkları, dişeti problemleri ve ağız kanserlerinden korur.
  •  Akut eklem romatizması geçiren hastalar, yapay kalp kapakçığı taşıyan hastalar veya kalbinden operasyon geçirmiş hastalar, riskli hasta grupları olduğundan ağızda yapılacak işlemler öncesi hastanın antibiyotik koruması altında olması lazımdır. Hekiminizin size verdiği ilaçları düzenli kullanın, kendinizi iyi hissediyorsunuz diye ilaç kullanımını bırakmayın. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu