Rekor fiyata satıldılar

Rekor fiyata satıldılar


ABD'nin New York kentindeki müzayedede, Fransız heykeltıraş Rodin'in dünyaca ünlü heykeli "Düşünen Adam" 15.3 milyon dolara satılırken, "Cehennemin Kapısı" isimli eseri ise 16 milyon dolara alıcı buldu

 Fransız heykeltıraş Auguste Rodin'in ilk eserleri arasında yer alan başyapıtı "Düşünen Adam" (Le Penseur) ve "Cehennemin Kapısı"(La Porte de l'Enfer) gibi heykelleri, ABD'nin New York kentindeki müzayedede satıldı. Sotheby's Müzayede Evi, Rodin'in (1840-1917) kariyerinin ilk dönemlerinde yaptığı ünlü "Cehennemin Kapısı" eserinin orijinalinden yapılan iki dökümün 16 milyon dolara (28 milyon 800 bin TL) alıcı bulduğunu açıkladı.

ALICILARIN İSİMLERİ GİZLİ

Daha sonraki dönemlerde yapılan bir dökümü ise 2010'da 12 milyon dolara satılmıştı. Dünkü müzayedede, Rodin'in "Düşünen Adam" eseri ise 15.3 milyon dolara (27 milyon 540 bin TL) satıldı. Alıcıların isimleri gizli tutuldu. Rodin'in Dante'nin İlahi Komedyası'ndaki ilk bölüme ismini veren Inferno'daki bir sahneden esinlenerek inşa ettiği 6 metre yükseklik ve 4 metre genişlikteki "Cehennemin Kapısı" isimli eserinin üzerinde 180 adet figür var. Rodin, bu heykelin alçısını ilk kez 1880'de yaptıktan tam 37 yıl boyunca, ölümüne kadar farklı yerlerde uygulamıştı. Bu nedenle "Cehennem Kapısı"nın birden fazla alçı dökümü bulunuyor. Bu dökümler Meudon kentindeki Rodin Müzesi'nde sergileniyor. Ancak orijinali 1917'de, sanatçı ölmeden tamamlanan "Cehennemin Kapısı", Paris'teki D'Orsay Müzesi'nde. Orijinalinden yola çıkılarak, yine 1917'de heykelin üç bronz dökümü daha yapılmıştı. Bunlar ise Fransa'nın Paris ve ABD'nin Pennsylavania kentlerindeki Rodin müzeleriyle, Japonya'nın Tokyo kentindeki Batı Sanatı Müzesi'nde sergileniyor.

Üzerinde 180 figür bulunuyor

6 metre yüksekliğe, 4 metre genişliğe sahip "Cehennemin Kapısı" isimli eserin alçısı, ilk kez 1880'de yapılmıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu