İslam hukukunun terörizmi yasakladığının on delili

İslam hukukunun terörizmi yasakladığının on delili


Çok okumayı sevmeyenler için İslami hukuk ve geleneğe göre terörizmin yasaklanmasına dair ilk on ıspat burada verilecektir.

Boston koşusu bombalaması olayından Müslümanları günah keçisi ilan etmek için vakit kaybetmeyen Erik Rush ve diğerleri İslamdan bihaberdirler. Bu konu hakkında hiç bir konuda kitap okumamış kimselerin neden kendilerini konunun uzmanı saymdıklarını anlamış değilim.

​Henüz saldırıyı kimin yaptığını bilmiyoruz ancak biliyoruz ki olayın doğasına göre onlar ya hiçbir şekilde Müslümanlar değillerdi ya da gerçek Müslümanlar değillerdi.

Çok okumayı sevmeyenler için İslami hukuk ve geleneğe göre terörizmin yasaklanmasına dair ilk on ıspat burada verilecektir.

1. Terörizm her tür cinayetin üstündedir. İnsan öldürmek Kuran'da açıkça yasak edilmiştir. Kuran 6:151'de diyor ki, " Haklı olmanız hariç kimseyi öldürmeyin ki; onu Allah haram kıldı." (Demek oluyor ki, insan öldürmek yasaktır ancak bir suç üzerine devlet tarafından ölüm cezası verilebilir) 5:32'de diyor ki, " Kim, bir cana veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya karşılık olmaksızın (haksız yere) bir cana kıyarsa bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur."

2. Eğer terörizm güdüsü dini ise o İslam hukukuna göre zaten yasak edilmiştir. Diğer insanları İslama zorlamak da yasak edilmiştir. Kuran'da diyor ki, "Dinde zorlama yoktur. Artık doğrulukla eğrilik birbirinden ayrılmıştır. O halde kim tâğutu reddedip Allah'a inanırsa, kopmayan sağlam kulpa yapışmıştır. Allah işitir ve bilir." (Bakara, 2:256)
Dikkat ediniz ki, bu ayet Medine'de MS 622'de veya daha sonra gelmiştir ve Kuran'da hiçbir ayet ile neshedilmemiştir. İslam'ın kutsal kitabı insanları başka bir dine geçmeye zorlamayı da yasaklamıştır. İnsanlar onu kendi istekleriyle kabul etmelidirler.

3. İslam hukuku saldırgan harbi yasaklar. Kuran der ki, "Eğer onlar barışa yanaşırlarsa sen de ona yanaş ve Allah'a tevekkül et, çünkü O işitendir, bilendir." (8:61) Kuran'ın 2. suresi Bakara, 2:190'da der ki, "Size karşı savaş açanlara, siz de Allah yolunda savaş açın. Sakın aşırı gitmeyin, çünkü Allah aşırıları sevmez."

4. İslami savaş hukukunda, herhangi bir resmi idareci tek başına bir savaş ilan edemez ya da başlatamaz. Bir savaşa girmek, Müslüman toplulukların kendi usullerine göre seçilmiş liderlerinin imtiyazı iledir. Günümüzde bu lider, müftü ya da milli hukuk danışmanlarından fikir alan ülke başkanı ya da başbakanlarıdır.

5. Savaşa dahil olmayan masum kimselerin öldürülmesi yasaktır. İlk halife Hz. Ebu Bekir el-Sıddık, ordularına şu talimatları vermişti: "Sizi şu on hususta uyarıyorum: Kadınları, çocukları, yaşlıları veya hastalıklı kimseleri öldürmeyin; meyveli ağaçları kesmeyin; hiçbir köyü yakıp yıkmayın... " (İmam Malik'in Muvatta'sı, Kitab el-Cihad)

6. Terörizm veya haksız harb etmek, onu haydutluk, soygunculuk ve gaspçlıkla (para ya da güç kazanmak için halk arasında illegal yollarla korku ve baskı uygulama) birlikte sınıflandıran İslam hukukunda yasaklanmıştır. Yeryüzünde terörün yayılmasının engellenmesi esası Kuran'a dayanır. (Maide Suresi, 5:33–34). Meşhur Müslüman hukuk alimi Sherman Jackson şöyle yazıyor, "İspanyol Maliki hukuk alimi İbn Abd el-Barr (ö. 464/ 1070) korsanlık yapan kimseyi şöyle tarif ediyor: 'Sokaklarda herkese açık geçitlerde rahatsızlık veren, oralarda yolculuk etmeyi güvensiz hale getiren, para toplayarak ülkede rüşvetçiliği yaymaya çalışan, insanları öldüren ya da Allahın yasakladığı şeyleri çiğneyen, haydutluğun işlediği suç ile haklara tecavüz eden kişidir...'"(http://www.hartsem.edu/sites/default/files/macdonald/articles/jacksonart1.pdf )

7. Sinsice saldırılar yasaktır. Müslüman kumandanlar düşmanlarını savaşın yakın olduğuna dair açıkça ikaz ederler. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bir mesele üzerine  4 aylık ikazda bulunmuştu.

8.Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) size zarar verene iyi davranın diye öğüt veriyor ve şöyle emrediyor, "Eğer onlar size iyi muamele ederlerse siz de onlara iyi muamele edeceğinizi, eğer onlar size karşı hata ederlerse siz de onlara karşı hata edeceğinizi söyleyerek aklını kullanmayan insanlardan olmayın. Bunun yerine, onlar size iyilik de etse, hata da etseler, (hatta) fenalık da etseler onlara iyilik etmeye alışın" (Tırmizi)

9. Kuran inananlardan, birisine kızabilecek sebepleri olduğu yerde bile insanlara adaletle davranmalarını ister. "Ve bir topluluğa karşı duyduğunuz kin, sizi adaletten saptırmasın. Adil davranın!" (5:8)

10. Kuran Hristiyan ve Yahudilere eğer inanır ve iyi amel ederlerse (bunu yapan Hristiyanlardan "Müslümanların en iyi dostları" olarak övgüyle bahsedilerek) cenneti müjdeliyor. 

Başka bir yere yazmıştım,  " Amerikan halkına tehlikeli yalanlar söyleniyor. Kuran Hristiyanlara karşı şiddete teşvik etmiyor"

Kuran, 5:69'da diyor ki, "İman edenler ile yahudiler, sâbiîler ve hıristiyanlardan Allah'a ve ahiret gününe (gerçekten) inanıp iyi amel işleyenler üzerine asla korku yoktur; onlar üzülecek de değillerdir."

Başka bir deyişle, Kuran Müslümanların yanısıra Hristiyan ve Yahudilere de, eğer imanları ve amelleri varsa ahiret için endişeleri olmayacağını vaad ediyor. Bu, Müslüman olmayanların cehenneme gideceğini söylemiyor, tamamen zıt anlamındadır.

Putperest Mekke ile savaş halinde olan Medine'nin Müslüman şehir devletindeki 7. yüzyılın şartlarını konuşurken, Kuran işaret ediyor ki, çok tanrılılar ve bazı Arap Yahudi kabileleri İslama karşıydılar, ancak sonra ayetler şöyle devam ediyor:

"...Onlar içinde iman edenlere sevgi bakımından en yakın olarak da «Biz hıristiyanlarız» diyenleri bulacaksın. Çünkü onların içinde keşişler ve râhipler vardır ve onlar büyüklük taslamazlar."


Demek ki Kuran Müslümanları Hristiyanlara karşı şiddet uygulamaya teşvik etmiyor, onlar için Müslümanlara "sevgi bakımından en yakın" diyor! Gerekçeleri dindarlıkları, kendini Allaha adanmış kişiler yetiştirme yetenekleri ve gurur ile kibirden yoksun olmalarıdır.

Juan Cole
Michigan Üniveritesi'nde Tarih Profesörü

Çeviren: Hasan Alibaş

Haber Seyret
Yazının orjinali (http://www.nationofchange.org/top-ten-ways-islamic-law-forbids-terrorism-1366379517)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

 • ABD DOLARI İLE

  14 Mayıs 2013 08:31

  Cevap Ver

  eğer yaptığı işler abd ve israile hizmet ediyorsa teröristtir

 • cihat

  04 Mayıs 2013 10:40

  Cevap Ver

  tam batılılarıngörmek istediği uysal müslüman tipi
  vur tokadı al lokmayı ağzından lokmayı vermeyen terörist

Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu