Suriyeli kadın mültecilerin korkusu: Tecavüz ve sahte evlilikler

Suriyeli kadın mültecilerin korkusu: Tecavüz ve sahte evlilikler


Binlerce Suriyeli Esed'in zulmünden kurtulmak için Ürdün Zataari mülteci kampına kaçtı. Sığındıkları bu kampta şu sıralar özellikle kadınların ve çocukların kaçırılması, tecavüz ve sahte evlilikler gibi korkular yaşıyorlar.

Zaatari mülteci kampında  yükselen acı bir feryad... … 100 yaşındaki Shatwah tarafından ağlayarak Allah'a yakarıyor.

Shatwah Zataari''de kurulan çadır kentte yaşayan yüz bin Suriyeliden biri . … Siyah başörtüsüyle, ellerini gökyüzüne kaldırarak gözyaşlarıyla feryat ediyor: "Beşşar, Beşşar, neden bize zulmettin?"

Onlar ölüm ve taciz korkusuyla yaşadıkları toprakları terkettiler… Ama kamptaki birçok kadın yine tehdit altında.

"Bizim kamptan üç kız kaçırıldı," diyen Israa Muhammed sözlerine şöyle devam ediyor "Onlara tecavüz ettiler, kampa geri getirdiler. Ürdün'den gelen adamlar  altı-yedi yaşındaki kızları bile taciz  ediyor. Bizim paramız yok ve bundan faydalanmak istiyorlar.  "100.000 lira veya 200.000 TL  vereyim, bana kızını ver." teklifleri geliyor.."

Bir başkası -Ebu Sanad- alıyor sözü:  "Kamp çevresinde kaçırılan, saldırıya veya tecavüze uğrayan kadınlarla ilgili bir çok rapor tutuldu. Kadınların  güvenliği yok. Geceleri yalnız  tuvalete  bile gitmekten çok korkuyorlar."


Evlilik pazarında 

Zaatari kampında saldırı ve  taciz korkusunun yanı sıra kadınları ve kız çocuklarını bekleyen bir tehlike daha var. Genellikle Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinden gelen  erkekler, yardım yapan hayırseverler kisvesiyle kendilerine parayla satın alabilecekleri eşler arıyorlar. 

Bu evlilikler aslında zengin erkeklerin zevklerini tatmin etmek için oynadıkları bir oyundan ibaret.

İki kız babası olan Ebu Sanad anlatıyor: "Ürdünden, Körfez ülkelerinden'dan gelen adamlar bize soruyor: "Evlenmek için kızlarınızı vermek ister misiniz? Onlar bizi ne olarak görüyorlar? Burası sanki koyun satılan bir pazar yeri... Bizim çaresizliğimizden faydalanmak istiyorlar. Erkeklere toprak vadediyorlar, kızlarımızı prenses gibi yaşatacaklarını söylüyorlar ama gidenlerin bir çoğu bir kaç hafta sonra utanç içinde geri dönüyor."

Kanun / kural yok.

Yetkililer bu sorunlarla başa çıkamayınca, kamp sakinleri de  kendi çözümlerini üretmişler. Güvenliği sağlamak için kampta devriye geziyorlar. 

Kampta yaşanan başıboşluk insanları patlama noktasına getirmiş durumda, sabırları tükenmek üzere. Bu yüzden kampta çeşitli ayaklanmalar yaşanmış.

Konuyla ilgili açıklama yapan Birleşmiş Milletler ise  kampta gerekli tedbirlerin alınması için Ürdün Hükümetiyle görüştüklerini söylüyor.


Çeviren : Saliha Eren

Jackie Long -  Channel 4 den alıntıdır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • Yilmaz Wien

    18 Şubat 2014 06:52

    Cevap Ver

    avusturyada Yasiyorum Memleketim Mersin Cidi Evlilik Düsünüyorum Simdi Mersinde Tatildeyim 0534-987-00-58

Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu