Polis tutanakları bile yanlış tutulmuş.

Polis tutanakları bile yanlış tutulmuş.


Mısırlı aktivist Dr.HAMZA MUSA ile kızkardeşinin hayatını kaybettiği kazayı ve Mısır’ı konuştuk.

Mısır, Mansura Üniversitesi'nde Anaokulu Öğretmenliği 1. sınıf öğrencisi olan Cihad Musa 1 Nisan günü geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

Basit bir trafik kazası denilebilirdi belki. Ama öyle ayrıntılar var ki olayı çok ilginç hale getiriyor. 

Cihad'ın ağabeyi, arkadaşımız Mısırlı Aktivist Dr. Hamza Musa* ile kazayı konuştuk.

- Hamza Musa,  Olay nasıl oldu?

Hamza Musa: Kızkardeşim Cihad 1 Nisan günü kampüste arkadaşıyla yürürken, hızla gelen bir araba ona çarpıyor ve onu fırlatıp atıyor. Çaepan kişi 73 yaşında ehliyeti bile olmayan bir kadın, Profesör Laila Al-Zabalany. Arkadaşları hemen Cihad'ı hastaneye kaldırıyorlar.

- Hastanede neler oldu? Cihad kurtarılamaz mıydı?

Hamza Musa:  Kaza sonrası Cihad'ı hemen üniversitenin hastanesine götürüyorlar ama hiç birşey yapılmadan dakikalarca bekletiliyor, sonrasında başka bir hastaneye sevk ediliyor.  Günlerden Pazartesi olmasına rağmen sevkedildikleri hastanenin Acil Servisi kapalı.  Arkadaşlarının baskısıyla Cihad'a müdahale ediliyor fakat geç kalınmış. Kardeşim hayatını kaybediyor.

- Bunlar planlı mı yapılıyor?

Hamza Musa:  Kaza planlı bir eylem değil ama sonrasındaki gelişmeler olayın üstünü kapatmak istercesine bir kasıt barındırıyor.

- Raporlar da hatalı dediniz?

Hamza Musa:  Evet, hastane kayıtlarında isim bile yanlış kaydedilmiş, doktor raporu yanlış, kaza tutanağı vs.  Bunun gibi 6-7 farklı kayıt hatası tespit ettik. Bunlar işimizi zorlaştırdı. Ama tanıkların da yardımıyla bunları çözmeye çalışıyoruz.

- Polis tutanakları nasıl yanlış tutuldu?

Hamza Musa: Üniversite görevlileri de polis gelmeden olay yerini temizliyorlar. Kanlar yıkanıyor, araba çekiliyor.  Sonrasında üniversitenin de baskısıyla polis raporlarla oynuyor. 44 kadar tanık var, hepsi "Profesör hatalı" diyor ama Profesör "Cihad'ın hatalı olduğu"nda ısrar ediyor.

- Size büyük destek var. 

Evet, arkadaşlarımız, öğrenciler bize destek veriyor. Başka şehirlerden, kilometrelerce uzaktan bile gelenler var. Her gün binlerce kişi geliyor. 9 nisan Salı günü yaklaşık 15 bin kişi toplandı. Olayı protesto etmek için. Üniversite şebbiha benzeri çeteler var, onları çağırdı. Gösteriyi dağıtmak, provoke etmek için. Sonrasında polis müdahale etti. 22 arkadaşımız tutuklandı. Eziyet gördü, hatta arkadaşlarımın sakallarını bile kesmiş polisler.  Çok şükür sonrasında serbest bırakıldılar.

- Neden basit bir trafik kazası bu kadar büyüdü?

Kazayı yapan profesör ve Rektörün arası çok iyi, bakanlar düzeyinde ilişkileri var. O yüzden Profesörü sahiplendiler, olayı kapatmaya çalıştılar. Biz Profesör'ün yargı önüne çıkıp hesap vermesini istiyoruz. Ama İhvan-ı Müslimin bize destek vermiyor.

- Neden?

Rektör Hüsnü Mübarek'e yakın bir isim ama devrimden sonra seçimle iş başına gelmiş. İhvan'la yakın ilişkileri de var. O yüzden İhvan uzak duruyor.

- Peki o kalabalık?

Mısır'da sisteme ve sistem karşısında sıkışan Mürsi'ye karşı tavır takınan bir hareket var. Siyasi bir kimlik taşımayan, eğitimli gençlerden oluşan bir grup. Ahrar grubu. Mürsi'nin sistemin dinamikleriyle hareket ederek bu tıkanmışlığı çözemeyeceğini düşünüyorlar. Bu olayda da sağolsun bize destek verdiler. Yanımızda olduklarını göstermek için için yüzlerce km uzaktan gelenler oldu. Üniversite de bundan haberdar ve ortalığı karıştırmak için çeteleri çağırdı. 

- Ailen nasıl?

Ailem üzgün. özellikle annem kızkardeşimin ölümünden, sonrasında olan olaylardan dolayı çok yoruldu. Ama üniversite tarafından yapılan "polisle konuşmayın" şeklindeki baskılara boyun eğmediler. 

Son durum nedir?

Profesörün ailesinin çok endişeli olduğunu duydum. Biz de 19Mayıs'taki mahkemeyi bekliyoruz. 

Haberseyret okuyucularına bir mesajın var mı?
Vedikleri destek ve duaları için teşekkür ederim. Zor günler müminlerin kenetlenmesi için bir fırsat. Bunu yaşattıkları için teşekkürler.

Röportaj: Saliha Eren

(*) Hamza Musa, Mısır devrimini ateşleyen, organize eden, dünyaya ve Türkiye'ye anında duyuran, bunun için defalarca tutuklanan, gösteriler sırasında yaralanan, işkence gören bir adam. Arap Devrimi'nin gerçeklerini anlatan, sosyal medyada gerçeklerin doğru kanallara ulaşmasını sağlayan bir insan.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İşte Erdoğan'ın istifasını istediği 3 belediye başkanı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Barzani'ye bir şok daha

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu