2 bin liraya çalışacak eleman bulamıyorlar

2 bin liraya çalışacak eleman bulamıyorlar


Irak sınırında kurulan Karpipe PVC Boru Plastik Fabrikası yetkilileri, kalifiyeli eleman bulma konusunda sıkıntı çektiklerini, aylık 2 bin liraya çalışacak eleman bulamadıklarını belirtti.


Fabrika sahibi Beşir Tatar, fabrikanın 2008 yılında kurulduğunu belirterek, 2009 yılında da ihracat yapmaya başladıklarını söyledi. Tatar, "Genellikle ihracat konusunda bizim daha tecrübemiz var. Yurt içine de veriyoruz. Bayilerimiz var ama daha çok yurt dışına çalışıyoruz" dedi. Fabrikanın işletme müdürü Mehmet Aydın ise, Türkiye geneli iş sıkıntısı olmasına rağmen boru fabrikasında çalışacak kalifiyeli eleman bulamadıklarını bildirdi. Bölgede iş teknik okul veya meslek okulların hiç bulunmadığını tespit ettiğini belirten Aydın, "Bu okulların şöyle bir eksikliği var biz burada kaliteli eleman bulmakta bayağı bir zorluk çekiyoruz. İlk aldığımız elemanları 8 saat vardiyalı çalışıyorlar yani sigorta dahil 750 lira net maaşları var. Ancak kalifiyeli eleman olursa maaşları bin 500 ile 2 bin lira arasında değişiyor" diye konuştu. Boru farikasında ürettikleri malların çoğunu yurt dışına gönderdiklerini ifade eden Aydın, "Ürettiğimiz malların tamamı yurt dışına ihracat ediyoruz. İlk başta Irak ikincisi şu an Suriye ayrıca Mısır ile anlaşma halindeyiz inşallah ortalarda göndereceğiz. Biz 2012 yılında 2,5 milyon Amerikan doları ihracat yaptık, 2013 yılında ise hedefimiz 3,5 milyon Amerikan dolarıdır" şeklinde konuştu.

"BÖLGENİN BU TİP FABRİKALARA İHTİYACI VAR"

Bölgede fabrikaların azlığından dolayı batı tarafında büyük oranda göç yaşandığını aktaran Aydın, boru fabrikasında yaklaşık 40 kişinin çalıştığını söyledi. Fabrikada enerji kesintileri yüzünden büyük sıkıntı çektiklerini dile getiren Aydın, sorunlar giderildiği zaman 100 kişiyi daha iş sahibi yapacaklarını sözlerine ekledi.

Fabrikada çalışan işçilerden Yaşar Aydın, bir ay önce işe başladığını anlattı. Aydın, "Bölgemizde iş imkanı olmadığı çoğu vatandaş batı illerine göç ediyor. Bizler bölgede böyle fabrikaların sayısında artışın yaşanmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı. Bir başka fabrika işçisi Niyazi Fidan ise, "5 senedir ailem geçimini sağlamak için burada çalışıyorum. Bizler sadece bu boru fabrikası değil başka fabrikalar da istiyoruz. Burada benim gibi gençler çalışıp para kazansın" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

 • Olmaz

  03 Mayıs 2013 14:10

  Cevap Ver

  Irak sınırında kim çalışır ilk girişte 750 liraya :)

 • sami aytar

  02 Mayıs 2013 22:33

  Cevap Ver

  bizde bulamıyoruz işçi sıkıntı 1500 lira maaş ama işçi yok ....

 • Sesi Kes

  02 Mayıs 2013 21:44

  Cevap Ver

  Sana gelenler gerçeğimi yansıtıyor Doctor? Zanlarını içinde tut senin için daha hayırlı olur.

 • Doctor

  02 Mayıs 2013 21:13

  Cevap Ver

  Atıyor gibi geldi 2 bin tl falan

Gündem
Malcolm X'in Oxford'daki meşhur konuşması | VİDEO
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu