İşte 1 Mayıs'ın bilançosu

İşte 1 Mayıs'ın bilançosu


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs nedeniyle İstanbul'da yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

 İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, izinsiz 1 Mayıs kutlamaları sırasında 22 polis memurunun yaralandığını ve 3 göstericinin de hastanede tedavi altına alındıklarını açıkladı. Polisin orantılı güç kullandığını belirten Mutlu, çıkan olaylarda 72 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Vali Mutlu ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, çıkan olayların yatışmasının ardından 1 Mayıs bilançosuna ilişkin Taksim’de basın mensuplarına açıklama yaptı. Taksim alanında fiziki koşullar nedeniyle bir miting yapılmasının mümkün olamayacağını daha önce de aktardıklarını anlatan Mutlu, “Netice itibariyle emeğin sesinin yükseltilmesi ve bugünün huzurlu neşeli anlamlı bir gün olarak kutlanabilmesi yönünde yapmış olduğumuz çağrılarda Kazlıçeşme meydanında bir kutlama yerine, ağırlıklı olarak marjinal grupların kendilerini gösterdikleri bir günü İstanbul yaşadı. Öncelikle İstanbulluların ve emekçi kardeşlerimizin yapmış olduğumuz çağrılar doğrultusunda riskli olan Taksim’e gelmeyecekleri yönünde sağduyulu bir beklenti içinde olduğumuzu söylemiş, aklıselimin İstanbullu kardeşlerimiz tarafından değerlendirileceğini açıklamış ve bu konudaki itimadımın tam olduğunu yinelemiştim. Tam beklediğim özelliklerde sağduyulu bir aklıselim içinde İstanbullular ve emekçi kardeşlerimiz Taksim Meydanı’na gelmediler. Emekçilerimizi istismar etmeye çalışacak radikal grupların bugün kendilerini göstermeye gayret edeceklerini söylemiştim” dedi.

“Çağrılarımıza kulak veren, riskli Taksim Meydanı’na gelmeyerek almış olduğumuz tedbirlerde bize yardımcı olan İstanbullulara ve emekçi kardeşlerimize teşekkür ediyorum” diyen Mutlu, “Bu meydan daha önce yapılan 1 Mayıs kutlamalarında onbinlerin, yüzbibnlerin çıktığı bir meydandır. Ancak bugün emekçi kardeşlerimiz bu meydanda risk nedeniyle alınmış olan tedbirler çerçevesinde koyduğumuz kurallara riayet etmişlerdir” diye konuştu.
Vali Mutlu, radikal grupların sabah 07.30’dan itibaren alana çıkma yollarında polisle çatıştıklarını anlattı. Bu grupların sayılarının 3 bin- 3 bin 500 civarında olduğunu dile getiren Mutlu, “Sayıları 3 bin- 3 bin 500 civarında olduğunu değerlendiğimiz farklı küçük marjinal gruplar Taksim civarındaki Şişli, Mecidiyeköy, Dolapdere, Tarlabaşı, Beşiktaş, Barbaros bölgeleri ağırlıkta olmak üzere güvenlik güçlerimizin oluşturdukları barikatlara karşı yoğun saldırılar gerçekleştirmişler, yüzleri maskeli, elleri molotoflu ve taşlı, demir bilyeli sapanlı gruplar tarafından emniyet güçlerimiz adeta yıldırılmaya ve geri çekilmeye zorlanmıştır. Ancak hazırlıklı olan emniyet güçlerimiz bulundukları yerlerde görevlerini yerine mükemmel bir şekilde getirerek, Taksim’deki riskli alana geçişlerdeki tedbirleri uygulamışlardır” ifadelerini kullandı.

Emniyet güçlerine yapılan saldırılar neticesinde 22 polis memurunun yaralandığını anlatan Vali Hüseyin Avni Mutlu, şunları söyledi;

“Yaralanan polis memurlarımızdan bir tanesi beyin travması nedeniyle ameliyata alınmış, ameliyatı tamamlanmış ve yoğun bakımda tedavisi sürmektedir. Bu personelimizin sapanlarla demir bilye atılması sonucu kafa kemiğinde yoğun kırık sonucu travmaya kaldığı ve bunun sonucunda ameliyata ihtiyaç olduğu bildirilmiştir. 2 memurumuz biri ayağından, diğeri ise el bilek kemiğinden yaralanmışlar, kırıkları mevcuttur. Bu memurlarımız da ameliyat edilmek üzere hastanede bakımları devam etmektedir. Emniyet teşkilatımızın 22 personelinden 3 tanesi ameliyata alınmak suretiyle, tedavi ihtiyaçları hasıl olmuş, 5 personelimizin de hastanede tedavileri sürmektedir. 17 personelimiz almış oldukları travmalar doğrultusunda tedavileri yapılarak taburcu edilmişlerdir. Bu müdahaleler sonucunda, emniyet güçlerimize yapılan saldırılar sonucu olaylarda yaralanan sivil vatandaşlarımız da olmuştur. Bu sivil yurttaşlarımızdan 3 tanesinin tedavileri devam etmektedir. Bunlardan bir tanesi kafa travması nedeniyle ameliyat edilmiş, şu anda hastanede yatmaktadır. Bu vakayla ilgili marjinal grupların taşlaması sonucu yaralanan bir yurttaşımız olduğu net olarak elimizde bilgi mevcuttur. Ameliyat olmuş sivil yurttaşımızın da saldırıya maruz kalma biçimi kendi atmış oldukları taşlar sonucudur. Diğer iki yaralının da ne şekilde yaralandıkları konusu hassasiyetle incelenmektedir. Bu 3 sivil yaralının değerlendirmeleri sonucunda baktığımızda farklı marjinal grupların üyeleri olarak elimizde kayıtlı oldukları bilinmektedir. Kendilerine sağlık diliyorum ancak marjinal grupların üyeleri olduklarına dair kayıtlarımız vardır. Bunlardan bir tanesinin de kendi attıkları taşlar nedeniyle yaralandıkları bilinmektedir.”

Alınan ulaşım tedbirlerinin etkili olduğunu dile getiren Vali Mutlu, “Zira pek çok marjinal grubun Taksim’e çıkma konusunda farklı ilçelerden bu bölgeye gelmesi konusunda tedbirli olmamız icap ediyordu. Bunun sonucunda tahmin edilenden, günlerdir beklenen gerginlik ortamında daha rahat ama arzu edilmeyen bir 1 Mayıs geçirilmiştir. Taksim’deki riskli alana çıkılmaması konusunda tedbirlerimizi çok dikkatli bir şekilde uygulayacağımızı çok net bir şekilde açıklamıştık. Bu duruşumuzu, kararlılığımızı, disiplinimizi sonuna kadar muhafaza ettik. Elbette ki gönül daha önce belirttiğimiz şeklide uygun olan alanların tercih edilmesi yönündeydi. Kadıköy’de yapılmış olan yasal TKP tarafından gerçekleştirilen mitinge 5 bin yurttaşımız iştirak etmiş, hiçbir olumsuzluk yaşanmaksızın bu mitingin gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. Gönül bu riskli alanda 1 Mayıs’ kutlamak yerine Kazlıçeşme’de bu mitingi tertip ederek, Kadıköy’deki gibi huzurlu mitingin yapılmasını arzu ederdik” dedi.

“Bu riskli alanda bugün vuku bulacak mitingin sonucunda yaşanacak acı tablolara müsaade edilmemiştir” diyen Mutlu, çıkan olaylar nedeniyle mağdur olan İstanbullulardan da özür diledi. Mutlu, “Şayet bu tedbirleri almasaydık İstanbul’da çok daha sıkıntılı tabloları yaşayabilme ihtimalimizin yüksek olduğunu İstanbulluların sağduyusuna sunmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Gözaltı sayısının 72 olduğunu açıklayan Mutlu, “Metro hariç bütün ulaşım vasıtalarını tamamen normale döndürdük. Metroyla ilgili uygulamamızı bir müddet daha uygulayacağız. Bunu da kısa süre içerisinde normalleştirme arzusu içerisindeyiz” dedi.

“Günlerdir sürdürdüğümüz sağduyu çağrılarımız maalesef karşılık bulmadı” diyen Mutlu, bir soru üzerine ise olaylar sırasında polisin cop kullanmadığını söyledi. Vali Hüseyin Avni Mutlu, “Geçmiş yıllarda da polislerimizin coplarıyla ilgili, yerlere düşmüş olan yurttaşlarımızın mağduriyetleriyle ilgili görüntüleri paylaşıyordunuz. Bugün böyle bir kareyi görmedim. Koşarken, kaçarken yere düşmüş olan insanlar olabilir, memurlarımız da olabilir. Ama düşene müdahale kaçana arkadan cop vuran deviren de gerekirse olabilir. Ama bugün böyle bir görüntü olmadı. Suyu gazı kullanmazsanız bu marjinal gruplar, 22 polis memurunu yaralayanlar, sapanla bilye atan radikal grupları nasıl dağıtacaksınız? Bu soruların yanıtını biliyorsanız bize öğretin. Fevkalade orantılı, dengeli bir müdahale gerçekleştirdik. Bu müdahalelerde ne polislerimizin ne de sivil vatandaşlarımızın sıkıntı çekmesini istemezdik. Çok yoğun olarak su kullandık. Demir bilye atıyorlar. Biz kimseye demir bilye, taş atmadık” diye konuştu.
Mutlu, olaylar sırasında 22 bin polis memurunun görev yaptığını, bunlardan 2 bin 600’ünün de farklı illerden geldiklerini söyledi. Mutlu, alınan tedbirler çerçevesinde en son Taksim’in açılacağını dile getirdi.

OLAYLARDA TOPLAM 37 "TOMA" 370 TON SUYLA GÖREV YAPTI

 İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları esnasında meydana gelen olaylarda toplam 37 TOMA 370 ton su kullanırken, 72 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlıların üzerinden polise karşı kullanılan sapan ve bilyeler çıktı.

İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları esnasında meydana gelen olaylarda toplam 72 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlıların üzerinde polise karşı kullanılan sapan, bilyeler, zanlıların yüzünü saklamak için kullandıkları kırmızı renkli bezler ve gazlı müdahale esnasında kullandıkları spreyler ele geçirildi. Zanlıların kullandıkları bu bilye ve sapanlarla bir polis başından yaralandı. Polis kaldırıldığı hastanede beyin ameliyatına alındı.

37 "TOMA" 370 TON SUYLA GÖREV YAPTI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle İstanbul’da toplam 37 TOMA (Toplumsal Olaylara Müdahale Araca) kullanıldı. Her biri yaklaşık 10 ton su alabilen araçların 19’unun İstanbul dışından getirildiği öğrenildi. İl dışından gelen araçların Konya, Çanakkale, Balıkesir, Isparta ve Antalya’dan getirildiği öğrenildi. 370 ton suyla görev yapan araçların bir kısmının olaylarda kullanılmadığı öğrenildi. Toplumsal olaylarda kullanılan TOMA’lar biber gazlı su da sıkabiliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu