2001 Krizi düzmece ve planlıydı

2001 Krizi düzmece ve planlıydı


MHP kurucularından olan Av. Faruk Evirgen, 2001 krizinin düzmece ve planlı olduğunu öne sürerek, “Süreç Bahçeli eli ile yönetildi” dedi

Av. Faruk Evirgen, 2001 krizine ilişkin önemli iddialarda bulundu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin genel başkan ve koalisyon ortağı olduğu dönemin araştırmaya muhtaç olduğunu savunan Evirgen, “Hükümet dönemin gerçeklerini milliyetçi tabanla paylaşmalıdır. Bu konu yakın siyasi tarihi ve Öcalan’ın ipten alınıp siyasi liderliğe taşındığı dönemin en kritik adımlarını taşımaktadır” dedi.
“Bahçeli koalisyonu bozarak Öcalan’ın asılmasını sağlayabilirdi” diyen Evirgen, şunları söyledi:
“Bahçeli milliyetçi tabanı kandırıyor. Demokrasilerde ve Parlamenter sistemde koalisyon hükümet ortaklarından birisi istemediği bir yasanın mecliste geçeceğini gördüğü anda ya da geçse bile koalisyonu bozarak ilgili yasayı engelleme hakkına sahiptir. Bahçeli bunu yapmak yerine Öcalan kararını imzalayarak yasalaşmasına izin vermiştir. Tabana da mecliste 'hayır' dedik yalanını söyleyerek insanları kandırmaktadır.
Kriz ile ilgili inceleme başlarsa katkı yaparım. 2001 krizi dönemin merkez bankası başkanı Gazi Erçel tarafından yurt dışı bağlantılı hazırlanmıştır. Bahçeli durumdan haberdardı. Gazi Erçel krizi sürecini tamamlayarak görevini yerine getirdikten sonra sıradaki görev milliyetçiler için en kötü zamanlama ile erken seçim kararının alınmasıydı. Yapılan kamuoyu anketlerinde milliyetçilik gerileyince Bahçeli tarafından düğmeye basılarak erken seçim startı verildi.”
“Öcalan kurtarıldı doğu boşaltıldı” diyen Av. Faruk Evirgen, “Aynı tarihlerde yakalanan Öcalan’ın ipten alınma görevini yerine getiren Bahçeli, ikinci adım olarak PKK'nın siyasallaşması için Doğu teşkilatlarını kapattı. Bunun nedeni BDP ve Öcalan için doğuda rahat siyasi propaganda alanı oluşturulmasıydı bu da gerçekleşti” dedi.
Av. Faruk Evirgen, Sadi Somuncu’nun cumhurbaşkanı olmasının engellendiğini savunarak, “Koalisyon döneminde Öcalan’ı ipten alan idam yasasının yasalaşması önünde Bahçeli’nin imzası sonrasında tek bir engel vardı o da olası milliyetçi bir kişinin cumhurbaşkanı seçilme ihtimaliydi. Bahçeli ve yandaşları Sadi Somuncu’yu tartaklayarak cumhurbaşkanı olmasını engellediler böylece onun yerine Ahmet Necdet Sezer’in cumhurbaşkanı olmasının yolu açıldı” açıklamasında bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu