İstihdama yeni teşvik geliyor

İstihdama yeni teşvik geliyor


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yeni bir istihdam teşvik düzenlemesini önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunacaklarını belirtti.

 TBMM Genel Kurulu'nda, Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Hakkında Kanun Tasarısı'nın 2. bölümü üzerindeki görüşmeleri sürüyor. Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Kanuna ilişkin bir soru üzerine, istihdama ilişkin teşvikin yatırım teşviki kapsamında olmasının uygun olmayacağı kanaatine vardıklarını söyledi. Zaten son yasanın uygulama tarihinin 2012’de bittiğini hatırlatan Babacan, “Ancak bunu ikame edecek ve bunun mahzurlarını da giderecek yeni bir istihdam teşvik düzenlemesini de önümüzdeki günlerde TBMM’ye biz hükümet olarak sunacağız. Bu düzenleme de sosyoekonomik gelişmişlik endeksine göre farklı sürelerde ve/veya oranlarda sosyal güvenlik primini Hazine'nin sübvanse etmesiyle ilgili bir düzenleme olacak” şeklinde konuştu.

Babacan, bu konuda yetkiyi Bakanlar Kurulu’na almak istediklerini de belirterek, “Belki her yıl bölgeden bölgeye ya da durumdan duruma farklı uygulamalar gerekebilir diye Bakanlar Kurulu'nun yetkisinde, bir bakıma adına artık 5084 demeyeceğiz, çünkü bir yatırım teşviği değil ama yeni bir istihdam teşvik uygulaması olarak bunu çok yakında TBMM’nin gündemine getireceğiz” dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu