Pkk dünya kara para trafiğini yöneten bir derin yapılanmadır

Pkk dünya kara para trafiğini yöneten bir derin yapılanmadır


2011 Milletvekili seçimlerinde Ak Parti ve Türkiye'nin en genç milletvekili adayı Rahim Türk ile çözüm süreci, İsrail'in özür dilemesi ülke ve Konya gündemi ile ilgili konuştuk

*Rahim Türk Kimdir ?

- Rahim Türk 1985 aralık 24 Sarayönü doğumlu, Ak parti ve Türkiye'nin geçtiğimiz seçimlerde en geç milletvekili adayıdır. İmam hatip lisesi mezunu bir gencim. siyasete olan ilgim çok daha evvele dayanıyor.Çocukken ne olmak istiyorsun diye sorulacağında ben milletvekili olmak istiyordum diyordum. Bu aşk rahmetli hocama olan muhabbetimizden , sayın genel başkanımız o dönem İstanbul il başkanı devamında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız işte o dönemlerden gelen ilgilimizdir.Sonrasında imam hatipte okuduğumuz dönemde bize uygulanan ikinci sınıf insan muamelesi, sürekli itilmiş insanı yaşamak, ölü yıkayıcısı olarak tanımlanmak devamında çok sevdiğim okulumdan üniversiteye gidemeyeceğim korkusuyla ayrılıp başka bir liseye geçişim ve sonrasında ak partinin kuruluşuyla birlikte aktif siyasete girişimiz.Benim ak parti ile tanışmam 16 yaşıma dayanır,16 yaşımdaydım o kapıdan girdiğimde. Sayın Başbakanımız ben siyasette akıl beli oldum der, ben bunu ak partide akıl beli oldum diyorum.O dönemde lise teşkilatlanmasını kurduk . İl gençlik kolları başkanımız müsade etmediler ama biz kurmamız  gerekiyor dedik buna inanıyoruz dedik ikna ettik kendilerini ve Konya'nın bir çok ilçesinde teşkilatlanmamız tamamlanmamışken biz bir liseliler teşkilatı kurduk ve bugünkü üniversiteliler teşkilatı kadar aktif bir liseliler teşkilatıydı. Konya'da biz 16 yaşındaki bir gencin ve inanmış arkadaşlarının neler başarabileceğini herkese gösterdik. Ardından üniversite eğitimimiz nedeniyle Muğla üniversiteliler teşkilatımızda çeşitli görevlerde bulunduk. Sonrasında Süleyman Demirel Üniversitesinde çeşitli görevlerden bulunduk . Süleyman Demirel Üniversitesinde ki anımız çok ilginçtir. Üniversitede teşkilatlanmamıza rektör hocamız ciddi anlamda muhalefet ediyorlar müsade etmiyorlardı önümüze sürekli engeller çıkartıyorlardı. Bunlar darbe teşebbüslerinin olduğu yıllardı. O zaman ki rektörümüz şu anda Chp Aydın 2.sıra milletvekili. Siyasal görüşlerini o dönem işine yansıtan bir insan, tüm Chp' liler de olduğu gibi. Sonrasında bunun bir dönüşünün olmayacağını gördük . Üniversite içinde çok sıkı bir yapılanmaya gittik ve bunu başardık. Elhamdülillah Isparta'da çok ciddi bir teşkilatlanma sağladık.
Konya'da üniversitelerden sorumlu il başkan yardımcılığı görevine layık olduk. Sonrasında hak nasip etti Konya'nın ve Türkiye'nin en genç milletvekili aday adayı oldum. Ve kazanamayacağımı bildiğim halde sadece davam için canla başla mücadele etme fırsatını müsade etti Rabbim. Bizde elimizden geleni sonuna kadar yaptık . Mitingden bir gün önce biz kupanın üstünde gece geç saatlere kadar bayrak astık . Sayın Bakanımız hala telaffuz ediyormuş toplantılarda sağolsun. Halkımızın gözünde de ciddi bir teveccühe mazhar olduk bu bizim için yeterliydi. Önümüzdeki seçimler için yolumuza bakıyoruz artık .

* Rahim Bey sizde genç bir siyasetçisiniz. Sizce gençlerin siyaset arenasında yer alması siyaset hayatımızı gelecek adına nasıl etkiler ?

- Şimdi bizim en büyük şansımız şu , Siyasette gençlere yer vermek ustalığın şiarındandır diyen bir genel başkanımız ve başbakanımız var. Sayın Başbakanımız gençlere ve gençlik yapılanmasına çok önem veriyor.Ak parti gençlik kolları genel merkez gençlik kollarına bağladır. Yani yapacağı faaliyetlerde il başkanımıza ama görevden alma atanma konularında tamamen bağımsız genel merkez gençlik kollarına bağlı bir teşkilattır. Bu tarz bir müsamaha başka hiç bir partide gençlere gösterilmemektedir. Bugün diğer partilere baktığınız zaman bugün Ak Parti gerçekten kadro olarak çok genç bir  partidir. Gençlere grup başkanvekilliği verilmiştir ki Suat Kılıç bunun en büyük örneğidir ve bakanlıkla taltif edilmiştir , marifet iltifata tabidir. Ak Parti için çok ciddi başarılara ulaşmıştır Suat Bey, ve halk nezdinde çok ciddi teveccühe mazhar olmuştur. Gençlerin siyasette ki yeri olayına gelince bu bütün partilerde olması gereken bir zaruri ihtiyaçtır aslında çünkü Türkiye çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Bugün benim dört yaşındaki yeğenim bile bilgisayarı açıp internette dolanabiliyor. Dün zaruri ihtiyaç bir yarım ekmekken babalarımız için bizim için iyi bir kitaptı, şu anda yeni nesil için bir ipad, akıllı telefonlar gibi. O yüzden gençlerin yönetime  gelmesi nüfusumuzun büyük kısmını oluşturan genç nesli anlamayı kolaylaştıracak. Bugün eski düşüncelerle karar almak geleceği yönlendirmede güçlük çıkartır. Sayın Başbakanımız gençliği sayesinde dinamizmi sayesinde bu ülkeyi aldığı noktadan bugün bulunduğumuz noktaya getirmiştir. Genç beyinler bu ülkenin geleceğini oluşturacak. O yüzden biz diyoruz ki gençler siyasette yer alsın. Ben en son seçim koordinasyon merkezinde yaptığım konuşmada şunu ifade ettim . Ben bu yolu açmaya vesile oldum artık sıra sizde yolu açtık arkamızdan sizler geleceksiniz, önümüzdeki dönem Konya'dan aday adayı 20 gencimiz olsun. Biz bunu hayal ediyoruz dedik ve partimizde bunu gösterdi. Sayın Mustafa Akış meclisin en dinamik vekillerinden. Gerçekten Konya'ya çok büyük hizmetleri oluyor inşallah gelecek dönemlerde bu hizmetlerine sürmeye devam edecektir. Aynı şekilde belediye başkanlarımız . Genç olmaları onların vizyonunu ortaya koymalarını Konya'yı daha ileriye taşımalarına vesile oldu. Bugün Selçuklu Belediye Başkanımızın yaptığı  Kültür Kongre Merkezi bence bu olayın başlı başına bir özetidir. Hakeza Meram Belediye Başkanımızın Meram'da yaşattığı çehre değişimi bence bu olayın başlı başına bir özetidir. Keşke bütün yönetim kadrolarında gençler aktif görevler alsa. Elbette  büyüklerimiz çekilsinler demiyoruz böyle bir hatanın içinde değiliz . Tecrübelerinden faydalanmak elbette önemli . Ama biz diyoruz ki onlar tecrübelerini gençlere aktarsın ve gençler artık bu ülkenin geleceğine yön versin.  Biz istiyoruz genç düşünceler ciddi oranda söz sahibi olsun , simgesel anlamda değil. Bugün muhalefet partisinde gençler olsun emin olun yaşana bu kabus muhalefet tarzı ortadan kaybolacaktır.
Bugün bir genel başkan vur de vuralım öl de ölelim diyen insanlara onunda günü gelecek diyebiliyor. Bunu bugünde savunmaya devam ediyorlar. İşte bu yüzden gençler gelmeli diyoruz. Chp'de Faik Tunay. Takdir ediyorum . Gerçekten Chp'de değişimin öncüsüdür. Tabi onu yerinden etmezlerse. Benim gördüğüm kadarıyla mükemmel bir insan. Çünkü içindeki neyse dışa vurabiliyor. Aynen açık ve net şunu diyebildi. " Ben  Chp'li değilim Chp milletvekiliyim . Bugünkü Chp benim hayalimdeki Chp değildir " dedi. Bu gelecekte onun hayalinde ki Chp'yi oluşturmak istediğinin bir kanıtıdır. İnşallah gelecekte hem ana muhalefet hem Mhp ciddi anlamda genç kadrolara sahip olacaktır..


* Pkk ile çözüm sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz ?

- Halkımız pkkyı ne kadar tanıyor önce onu tartışmak zorundayız. Pkk  sadece terör örgütü değil. Pkk dünya kara para trafiğini yöneten bir derin yapılanmadır. Aynı zamanda Avrupa'da ki uyuşturucu trafiğini yöneten bir yapılanmadır. 30 yıldır silahlı mücadele veren ve ortalama 4bin kadar terörist bir gruptur. Pkk'nın aynı zamanda %6,5 civarında bir oya sahip bir siyasal kanadı var. Biz yıllardır mücadele etmemize rağmen bu uğurda binlerce şehit vermemize rağmen bu sorunu çözememişiz.. Bu Türkiye'nin kanayan yarasıdır. Birileri diyorki madem öyle biz belli güce ulaştık , uydumuzu fırlattık, insansız hava araçlarımızı ürettik, biz bunları öldürerek bitirseydik diyorlar. Biz öldürmek için değil biz yaşatmak için iktidardayız. Biz sayın başbakanımızın da dediği gibi hayat vermek için iktidardayız. Bizi birileri pkk  ile işbirliği yapmakla suçluyor , hayır. Biz sadece istiyoruz ki bu ülke artık bu ağır yükünden kurtulsun. Teröre harcadığı parayı yatırımlara harcasın , bölgedeki halkın geleceğine harcasın. Ben şimdi soruyorum. Şehre okumaya gitmiş 13 yaşında kandırılmış ve dağa çıkarılmış bir gencin annesinin masum yüreğinin bu işte kabahati nedir ! Anneliğin dili dini ırkı olmaz. Biz istiyoruz ki bu sorun kökünden halledilsin.

* Geçmiş dönemlerde devletin yaptığı yanlışlara dayandırılan birçok husus var bu noktada Ak Parti'nin bakışı nedir,  ne söylemek istesiniz ?


- Esasında bu topraklarda şöyle bir husus var. Biz ümmetçi bir yapıdan ulusçu bir yapıya geçtik. Yaşananların özünde ulus devlet anlayışının bölgedeki bir takım halklara ters gelmiş olması yada kendilerini ikinci sınıf hissetmiş olmaları var. Hep anlatırız ya . Filistinlileri zamanında ihanet edip dedelerimizi sırtın vurmuşlar diye ! o dönem  Filistin'de yaşananlar aslında bugün yaşadıklarımızın da  özeti gibi. Filistin'de Filistinlileri kışkırtan İngiliz ajanlarının elindeki malzemeyi İttihat ve Terakkiciler vermiş. Onların verdiği malzeme şu . Devlet kurumlarına Anadolu'dan götürdükleri  Türk insanlarını yerleştirmişler, orda ki insanları ikinci sınıf görmüşler. Sadece bir kısmı için söylüyoruz. Bu bedeli ağır geri dönülmez bir sonuç getirmiş ve Osmanlı oraları kaybetmiştir. Cumhuriyet kurulduğu dönemlerde de Anadolu halkı ikinci sınıf görülmüş. Anadolu halkıyla devlet yapılanmasının uzaklaşması devlet yapılanmasının uzaklaşması çok partili hayata geçişe kadar devletle halkın arasında uçurum olmasının sebebi budur. O dönemde şalvarlı diye çarıklı diye Ulus'a çıkartmayan zihniyet, Kuran-ı Kerim'leri ahıra saklattıran zihniyet Anadolu'da ki insanları çeşitli bahaneler üreterek İstiklal Mahkemelerinde yarım yamalak yargılamalarla idam ettiren zihniyet din ve devlet arasına da mesafe koymuştur. Esasında laikliğin anlamı din  ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması, devletin dine müdahale etmemesidir. Ama  din üzerinde çok baskıcı bir politika izlenmiştir.Sonrasında 80'li yıllara kadar bu karmaşık yapı devam etmiş. Türkiye istikrarlı bir düzene oturtulamamış ve bu süreçte iki darbe yaşanmıştır.  Terörü doğuran esas odak 12 Eylül darbesidir . Lağım suyunun içinde " Ne Mutlu Türküm Diyene"  diye şınav çektirdiğin bir insandan, insanlık onuruyla oynayarak onu çırılçıplak soyup çeşitli işkencelere maruz bıraktıklarından sen devletine bağlı olmasını beklersen bu hiç realist bir yaklaşım olmaz. İnsan psikolojisi çok önemlidir. Bugün sen 6 yaşındaki bir çocuğun evini bastıysan, kimliğin önemli değil ister jitem ister mit. Devlet adına basan silahlı güçler. O evi basıp o çocuğun gözü önünde annesini taciz ettiysen, babasını alıp götürüp asit kuyusuna attıysan o çocuğun yapacaklarını kimse kestiremez. çünkü insan psikolojisi  öyledir. Ama bugün biz bu sorunların tamamını aştık. Pkk'nın öne sürdüğü tezlerin tamamını ortadan kaldırdık. Kürtçe televizyon dendi, bugün Trt Şeş ve Dünya Tv yayında, keşke 30 yıl önce açılsaydı ,insanlara ahırlarda uydularla roj tv izletip pkk propaganda yapmalarına keşke vesile olmasaydı devletimiz.  Fikir özgülüğünün önünü açtık ve halkta samimiyetimize karşılık verdi. Bölgenin en büyük partisi Ak Partidir. Bunun anlamı şu halk terörden bezmiş ve terörü istemiyor. Bir oğlu dağda , bir oğlu asker, yeğeni polis. ! artık onlar kardeşlerin birbirini vurmasını istemiyor . Biz istiyoruz ki  bu sorun bitsin, Türkiye ayağında ki bu prangadan kurtulsun ve gelecek aydınlık günlere birlikte yürüyelim.* İsrail'in özür dilemesi çok büyük bir gelişme fakat bazı kesimler İsrail'in özrünün karşılıksız yapılmadığını savunuyor.Sizin düşünceleriniz nedir bu konuda ?

-  Biz bölgeye yöneten, dünyaya yön veren bir  Türkiye'den bahsediyoruz.Ama İsrail'in gördüğünü bunlar göremiyor. İsrail bölgede ki değişimi gördüğü için özür diledi. İsrail menfaatlerinin dışında asla ama asla adım atacak bir ülke değildir.. İsrail'in özür dilemesinin ana nedeni bölgede değişen dengeler. Bölgede eğer dengeler değişmeseydi, Mısır'da Mursi iktidara gelmeseydi , Suriye'de olaylar  Türkiye'nin lehine gelişmeseydi , ki Esed'in düşmesi an meselesi. Türkiye'nin lehine olmasaydı ve Pkk prangası halen devam ediyor olsaydı İsrail'den özür için bir kaç yıl daha beklemek zorunda kalırdık.. Ama İsrail bu değişim gördü , bölgedeki sırtını dayayabileceği tek ülkenin Türkiye olabileceğini gördü ve menfaatleri için özür dilemişlerdir. Bizim için menfaatleri için özür dilemeleri önemli değildir. İsrail tarihinde ilk kez bir devletten özür dilemiştir. Suçunu kabul etmiştir. Gazze ve Filistin'de ambargo kalkmıştır. Birileri öküzün altında buzağı aramaya devam etsin. Birileri bu özrü  Amerika'nın yada başkalarının direttiğini düşüne dursun. Biz konunun özüne odaklanacağız. İsrail terör devletidir. İşlediği terör suçtan ötürü uluslararası kamuoyunun önünde özür dilemiştir, ve üzerine basarak söylüyorum Türkiye'nin tüm şartlarının kabul ederek özür dilemiştir. Türkiye'den ne isteyecekleri yada ne talep edecekleri sonraki konu. Orda da ince nüans var. Ne talep ederlerse etsinler kabul edip etmeme hakkı bize ait. Ama onlar bizim taleplerimizi kabul etti. Biz 1-0 öndeyiz. 

* Muhalefetin özür ve çözüm sürecinde bile hükümetin yanında olmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz ?

-  Öncelikle şunu bir görelim . Eğer muhalefet bir şeyin karşısında duruyorsa o Türkiye'nin menfaatinedir. Muhalefetin geçmişinde ülke hayrına hiçbir şeyleri yoktur. Özü itibariyle onlar monşerlerdir. Onlar İsrail'in kuklası olan siyasal yapılar. Mhp ve Chp Mavi Marmara  gemisi gönderilirken biz olsak göndermezdik gibi pervasızca açıklamalar yaptılar. Uluslararası sularda gemimize saldırı düzenleniyor , 9 şehit veriyoruz ve bunlar sivil silahsız insanlar , tutuklanıp insanlık dışı muameleye maruz kalıyorlar.  Ve bu ülkenin muhalefeti buna karşı çıkıyor ! Biz milletimize bağlıyız. Bu özrü milletimiz adına kabul ettik. Bundan sonrada adımlarımız milletimiz ve islam alemi adına atılacaktır.

 

1.Bölüm

Haberseyret.com

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
FETÖ bunu da yaptı… Öğrenciler hastanelik oldu
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
BM'nin hala Arakan'a erişimine izin yok

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu