İlk 4 madde kesinlikle değişmeyecek

İlk 4 madde kesinlikle değişmeyecek


AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, "Altını çizerek ve nokta koyarak söylüyorum, Anayasa'nın değişmez ilk 4 maddesi ile ilgili hiçbir çalışmamız söz konusu değildir" dedi.

Canikli, barış süreci ile ilgili olarak da “Ayağımızdaki bu prangadan kurtulacağız ama kırmızı çizgilerimizden de hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz” dedi.

Canikli, ”Barış serecinin temel amacı terör örgütünün silahsızlandırılması, ülke dışına çıkartılması ve Türkiye’nin terör belasından kurtarılmasıdır. Bu sürecin temel amacı budur. Bu amaç gerçekleştirilirken hiçbir şekilde milletin birliğinden, kutsal değerlerinden, bütünlüğünden nokta taviz verilmeyecektir. Birlik içerisinde bu belayı def edeceğiz. Hassas ve uluslararası denklemli bir problem bu. Tarafları sadece terör örgütü, BDP'dir, KCK'dır şeklinde tanımlayabileceğimiz basit bir konu değil bu. O yüzden konuşmalarımıza, attığımız adımlara dikkat etmemiz gerekiyor. Ama bu yapılırken hiçbir şekilde bu milletin büyüklüğüne, geçmişine, tarihine yakışır kararlılıkta bu meseleyi götürüyoruz” dedi.

"Bazılarının dediği gibi hiçbir şekilde kimse ile pazarlığımız yok, ihtiyacımız da yok" diyen Canikli, ”Toplumsal uyumu daha sıkılaştıracak bir yöntem ile bu sorunun çözülmesi mümkün ise elbette tercihimiz bu yöntemi kullanarak çözülmesidir. Yoksa Allah korusun temennimiz o değil başka yöntemler her zaman uygulanır. Kardeşlik ortamını pekiştirecek aynı inanca sahip olduğumuz Türkiye'de yaşayan kökeni ne olursa olsun vatandaşlarımızı kapsayacak, kavrayacak bir yöntemle çözülmesini istiyoruz. Bu süreçte özellikle terörün devam etmesinde medet uman siyasi ya da başka şekilde medet uman ya da onlardan beslenen kesimlerde var. Amacımız ayağımızdaki bu prangadan, toplumun, milletin ayağındaki bu prangadan kurtulmak. Ama bunu yaparken de kesinlikle kırmızı çizgilerimizden taviz vermemek, pazarlık anlamına gelecek hiçbir yaklaşıma girmemek bunlar hassasiyetlerimizdir” dedi.

Yeni anayasa ile ilgili olarak soruları yanıtlayan Canikli, ”Anayasa'nın ilk 4 değiştirilmez maddesi ve değiştirilmesi teklif edilemeyen maddelerle ilgili hiçbir değişiklik çalışmamız söz konusu değildir. Altını çizerek söylüyorum” dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu