Emsal değerlerle oynamayın !

Emsal değerlerle oynamayın !


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'biraz daha rant elde edelim' anlayışıyla emsallerin artırılması halinde tarihin bu belediye başkanlarını affetmeyeceğini söyledi.

Erdoğan, belediye başkanlarına, "Bürokratik oligarşinin oyuncağı haline gelmeyin" uyarısında bulundu.

AK Parti Genel Merkezi Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından düzenlenen “Yaşanabilir ve Estetik Şehirler” konulu 4. Yerel Yönetimler Sempozyumu, Rixos Otel'de gerçekleştirildi. Sempozyumun açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, medeniyet tasavvuru olmayan, geçmişten beslenip geleceği inşa etmek yerine köksüzlükten beslenip hırsla, tamahla betonlar dikenler yüzünden kendi nesillerinin viran bir miras devraldığını söyledi. "Yıkmak kolaydır, yapmak ise son derece zordur" diye konuşan Erdoğan, 10 yıl içinde harap edilen şehirleri harap hallerine mahkum etmek gibi bir niyetlerinin olmadığını söyledi. AK Parti'li belediye başkanlarıyla birlikte asla umutsuz olmayacaklarına vurgu yapan Erdoğan, "Yılgınlığa kapılmayacağız. Sabırla hareket edecek ama aynı zamanda estetikle, ruhla, medeniyet tasavvuruyla hareket edecek ve şehirlerimizi yeniden imar etmenin, yeniden inşa etmenin, bir ruh ve anlam üzerine inşa etmenin mücadelesini vereceğiz" dedi.

Artan bir nüfus karşısında, göç karşısında acil çözümler üretmeleri gerektiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, acil çözümleri dahi üretirken kadim şehir geleneğini göz önünde bulundurmaları, aciliyeti olanlar dışındaki projelerde son derece hassas davranmaları gerektiğini belirtti. Emsal değerleri konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunan Erdoğan, çeşitli plan notlarıyla, emsallerle oynayanlar olduğunu, belediyelerin içinde bunu gördüklerini ifade etti. Erdoğan, "AK Parti olarak 3 emsal, azami ilkemiz olmalıdır. Plan notlarıyla oynamak suretiyle eğer siz bunu 6'ya, 7'ye çıkarıyorsanız tarih sizi affetmez. Asla bunlarla oynama noktasına girmeyin. Bizim bunlara ihtiyacımız yok. AK Parti'li belediyeler örnek olmalı, tarihin alkışladığı belediyeler olmalı" şeklinde konuştu.
'Biraz daha rant elde edelim, onun için emsali 1,5 değil, 3'e çıkaralım, 2,5'a çıkaralım' anlayışından vazgeçilmesini isteyen Erdoğan, 3'ün verileceği yerin de olduğunu ama 3'e zorlanmaması gerektiğini bildirdi. Denizlerin tehdit edilmemesini isteyen Erdoğan, bunların en ideal şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

Bürokrasinin altında kaybolup gitmeyen, derdi olan belediye başkanlarına ihtiyaçları bulunduğunu dile getiren Erdoğan, siyasi iradenin bürokratik oligarşiye mahkum olmaması gerektiğini vurguladı. Belediye başkanının bir siyasi irade olarak asla bürokratik oligarşinin oyuncağı haline gelmemesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Eğer biz büyük mirasımızla, kadim kültürümüzle hareket edersek, kazmayı o ruhla elimize alırsak inanın gerisi gelecektir. Niyet hayırlı olduğu sürece akıbet de mutlaka hayırlı olacaktır" dedi.

AK Parti’li belediyelerin bürokratik oyunlara gelmemesini isteyen Erdoğan, "Gerek tarihimize sahip çıkmak, gerekse ortaya çok daha farklı eserler koymak suretiyle inşa ettiği eserde ruh dünyasını oraya yansıtabilen arkadaşlarım olarak sizleri gördüm. Rabbim bizi ruhu olan, idraki olan, istikameti olan şehirlere kavuştursun" temennisinde bulundu.

Başbakan Erdoğan, açılışın ardından AK Parti Genel Merkezi Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Yaşanabilir Şehirler ve Estetik' konulu yarışmada dereceye giren projelerin bulunduğu sergiyi gezdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu