YHT seferleri otobüsleri boşalttı

YHT seferleri otobüsleri boşalttı


Eskişehir-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinin başlaması şehirler arası otobüs firmalarının işlerini olumsuz yönde etkilerken, bazı araçlardaki doluluk oranının yüzde 90 oranında düştüğü belirtildi.

 Açılış sebebiyle 7 Nisan tarihine kadar 5 liradan satılan ve daha sonra 35-40 lira olması beklenen tren biletlerine karşılık otobüs ücretlerinin 40-45 lira arasında olması sebebiyle yolcuların hem zaman ve hem de ücret avantajını değerlendirerek YHT'yi tercih ettiği belirtiliyor.

23 Mart 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı ve Eskişehir-Konya arasını otobüsle 4-5 saatten saatten 2 saate indiren YHT seferleri, aynı hatta işlemekte olan şehirler arası otobüs firmalarının işini neredeyse durma noktasına getirdi. Yüksek hızlı tren ulaşımının otobüs seferlerini kalbinden vurduğunu söyleyen özel bir firmanın sorumlusu İsmail Büyükkıdan, geçen pazartesi gününden bu yana otobüslerin boş gittiğini, araçlardaki doluluk oranının yüzde 90 oranında düştüğünü ifade etti. Büyükkıdan, ‘‘Eskişehir’den direkt Konya'ya yolcumuz pek yok. Bu hattı genellikle kısa mesafe yolcuları kullanıyor. Yüksek hızlı tren seferlerinin başlaması işlerimizi çok olumsuz etkiledi ancak sistem değişecek devir geçtikçe. Şahıslar bitiyor, artık holdingler yapıyor bu işi. Yani büyük firmalar yapacaklar. Bir yandan şikayetçiyiz ama devletin çalışmalarından da memnunuz’’ dedi.

İnsanların ulaşacağı yere çok hızlı gitmek için YHT’yi kullanmasını normal olarak değinen farklı bir firmanın sorumlusu olan Gökhan Koşarer ise devletin otobüs firmalarına bu konuda kolaylıklar sağlaması gerektiğini belirtti. Koşarer, ‘‘İşlerimizde ister istemez bir düşüş olacağı kesin. Günümüzde insanlar ulaşacağı yere çok hızı gitmek istiyor. YHT herkes için iyi bir şey, onun da farkındayız fakat bu durumda devletin bize biraz tolerans tanıması ve kolaylıklar sağlaması gerekiyor diye düşünüyorum. Mazot fiyatları olsun, garaj giriş çıkışlarında olsun, otoban geçişlerinde olsun, vergide olsun bu gibi durumlarda devlet otobüsçülere biraz daha kolaylıklar sağlayabilir. Aksi halde gün geçtikçe otobüsçülüğü bitirmeye başlıyoruz’’ şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu