318 milyar liralık vergi geliri hedefliyoruz

318 milyar liralık vergi geliri hedefliyoruz


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışılığı önlemek için elektronik ticaretin kayıt altına alınmasına yönelik sistem geliştirildiğini söyleyerek, “2013 yılında 318 milyar liralık vergi geliri hedefliyoruz” dedi.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nca düzenlenen ‘Yıllık Değerlendirme ve Hedef Belirleme Toplantısı’ Bolu’da yapıldı. Karacasu beldesinde bulunan Gazelle Otel’de yapılan toplantıya Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Şimşek, vergi dairesi başkanları ve defterdarlarla düzenli olarak bir araya geldiklerini belirterek, hem geleceğe ilişkin yol çizdiklerini hem de geçmişin değerlendirmesini yaptıklarını söyledi.
Kayıt dışılığı önlemek için elektronik ticaretin kayıt altına alınmasına yönelik sistem geliştirdiklerini ifade eden Bakan Mehmet Şimşek, “2013 yılı bizim için çok önemli. Çünkü 318 milyar liralık vergi gelir hedefimiz var. Bütçede bu hedefi mutlaka tutturmamız lazım. Bu ülkenin harcamalarının sağlıklı vergi gelirleriyle yapılması gerekiyor. Hiçbir ülke borçlanarak bir yere varamaz. Taşıma suyla değirmen dönmez. Başkasının parasıyla bu işi yürütemeyiz. Bu ülkenin eğitimde, sağlıkta, altyapıda, araştırma ve geliştirmede son 10 yılda kat ettiği mesafe herkesin malumudur. Herkes görüyor ama şimdi geldiğimiz noktayı yeterli bulmuyoruz. Bu ülkeyi çok daha ileriye taşıma konusunda iddialıyız” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin, cari açığını daralttığını ve enflasyonu son 44 yılın en düşük düzeyine indirdiğini söyleyen Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her ne kadar önceki yıllara göre çok güçlü olmasa da vatandaşlarımıza iş bulduk. 700 bin civarında ve kamu finansman dengelerini iyileştirmeye devam ettik. Dolayısıyla geçen sene makro bilançomuza baktığımız zaman küresel şartları da dikkate alırsak, iyi bir yıldı diyebiliriz. Türkiye’nin son 10 yılda aşina olduğu rakamlara göre daha mütevazi rakamlardı ama biz 2013′den itibaren çıkış sürecinin içinde olacağız.”

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İşte Erdoğan'ın istifasını istediği 3 belediye başkanı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Barzani'ye bir şok daha

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu