Filistin’den Marmara’ya çağrı

Filistin’den Marmara’ya çağrı


Filistin’in Gazze Şeridinde yer alan Cebaliye Belediyesi Başkanı Esam Jouda, Marmara Belediyeler Birliği’ni ziyaret ederek,

“Son saldırı yüzünden bulaşıcı hastalıklar ve hava kirliliğine sebep olabilecek atıkların ve zehirli maddelerin şehir dışına taşınmasına gerekiyor.

En az 40 adet sıkıştırmalı çöp kamyonu ve 20 adet sokak temizleme aracına çok acil ihtiyacımız var” dedi.

Filistin’in Gazze Şeridinde yer alan Cebaliye Belediyesi Başkanı Esam Jouda, Marmara Belediyeler Birliği’nin Eminönü’nde bulunan merkez binasını ziyaret etti. Gazze’ye yapılan saldırıların ardından toparlanma sürecine giren Filistin’in Cebaliye Belediye Başkanı Esam Jouda, Birlik Genel Sekreteri Züver Çetinkaya ile görüştü ve Birlik’ten destek talebinde bulundu. Birlik Uluslararası İşbirliği Direktörü Mustafa Özkul da görüşmede yer aldı.

“RECEP ALTEPE’YE TEŞEKKÜR”

Cebaliye Belediye Başkanı Esam Jouda, öncelikle Gazze belediyelerini temsilen kendisini kabul etmesinden dolayı Birlik Genel Sekreteri Züver Çetinkaya’ya ve Birlik nezdinde de Gazze ve Filistin’e sunmayı sürdürdüğü yardımlardan dolayı Türk belediyelerine şükranlarını iletirken, “Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe’ye özel olarak teşekkür etmek istiyorum. Marmara Belediyeler Birliği üzerinden birçok belediyeye ulaşma imkanı buluyoruz” dedi.

Başkan Jouda açıklamalarının devamında, “Gazze’ye son kanlı saldırı yüzünden halkın yaşantısının ne kadar zorlaştığı Türkiye’den de izleniyor olmalıdır. Gazzeli belediyelerimiz, vatandaşın sağlığını göz önünde bulundurarak son saldırı yüzünden bulaşıcı hastalıklar ve hava kirliliğine sebep olabilecek çeşitli atıkları ve zehirli maddeleri, zor da olsa şehir dışına taşımaya çalışmaktadır. Zaten bir önceki saldırı yüzünden tahribata uğrayan binaların enkazlarını ortadan kaldırmamız çok zor ve uzun bir süreçten geçti. Dolayısıyla Türkiye’den destek bekliyoruz. En az 40 adet sıkıştırmalı çöp kamyonu ve 20 adet sokak temizleme aracına çok acil ihtiyacımız var. Bunların dışında buldozerlere ve çeşitli iş makinelerine ihtiyaç duyuyoruz. Marmara Belediyeler Birliği üyesi belediyelerin bu konuda bizlere desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

“FİLİSTİNLİ BELEDİYELER FUARA DAVET EDİLDİ”

Birlik Genel Sekreteri Züver Çetinkaya ise, Birlik Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe önderliğinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verirken, Türk ve Filistin halklarının kardeş olduğunu ve bu sebeple her zaman için yardım ve işbirlğine açık olduklarını ifade etti. Züver Çetinkaya, diğer kamu kurumlarıyla da görüşerek daha fazla işbirliği içerisinde ortak bir harekette bulunmak istediklerini sözlerine ekledi. Cebaliye Belediye Başkanı Esam Jouda, Filistin belediyelerinin Türk belediyeleri ile kardeş şehir ilişkileri kurmak istediklerini ve bu amaçla ayrıca bir tanıtım etkinliği yapılabileceğini söyledi. Birlik Genel Sekreteri Züver Çetinkaya ise yerel yönetimler ile ilgili fuarların birinde Gazze belediyelerini temsilen Filistinli yerel yönetim heyetinin hem tanıtımlarını yapmaları ve kardeş belediyecilik ilişkileri kurmaları hem de ihtiyaçlarını sunmaları açısından davet edilebileceğini belirtti. Toplantı sonunda karşılıklı işbirliği sözü verildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı

Hava Durumu

34°
Detaylı Hava Raporu