TSK'dan 'Türkiye-Suriye sınırında müdahale' açıklaması

TSK'dan 'Türkiye-Suriye sınırında müdahale' açıklaması


TSK, Türkiye-Suriye hududunda kaçakçılık yapmak isteyen iki ayrı gruba havaya uyarı ateşi açılarak ve göz yaşartıcı gazla müdahale edildiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye-Suriye Hududunda 2. Hudut Alay Komutanlığı Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, saat 03.00’da hudut hattında hudut taşları arasında yaklaşık bin 500-2 bin kişilik kaçakçı grup tespit edildiği belirtildi. Hudut hattında bir Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA), bir Tank, bir Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) ve bir Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ile geçiş noktalarının kapatıldığına değinilen açıklamada, kaçakçı gruba, hudut hattına yaklaşmamaları konusunda Türkçe ve Arapça ikazlarda bulunulduğu ifade edildi.Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "İkaza uymayan kaçakçı grup, farklı noktalardan hudut hattına yaklaşmaya devam etmiş ve kaçakçılık girişiminde bulunmuşlardır. Devriye yolunda görev yapan araçlarımıza sınırın Suriye tarafından, daha geride görev yapan araç ve personelimize ise, sınırın Türkiye tarafındaki bir diğer kaçakçı grubu tarafından taş atılarak saldırıda bulunulmuştur. Tel engeline kaçakçılık girişimleri esnasında büyük zararlar veren kaçakçı şahıslar, bölgede görev yapan unsurlarımızca engellenmeye çalışılmışlardır. Unsurlarımız tarafından havaya uyarı ateşi açılmış, göz yaşartıcı gaz bombasıyla müdahalede bulunularak grubun dağılması sağlanmıştır.Bu faaliyet sürerken; Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında bir diğer bölgeden kaçakçılık yapmaya çalışan 300-350 kişilik bir atlı gruba ise, bir ZMA, bir GZPT ve bir ZPT ile önleyici atışlarla müdahalede bulunulmuştur. Olayla ilgili olarak; Reyhanlı Kaymakamlığına, Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığına ve İlçe Jandarma Komutanlığına bilgi verilmiş, bölgedeki birlikler takviye edilmiştir." Olayda herhangi bir zayiat meydana gelmemiştir.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu