Muhammed Bedii: "Hiç kimse Mısır halkına kulluk ettiremez."

Muhammed Bedii: "Hiç kimse Mısır halkına kulluk ettiremez."


Mart ayında Türkiye'yi ziyaret eden Muhammed Bedii, daha o günlerde şu anda Mısır'da devam eden onurlu direnişin sırrına işaret etmişti: “ Tezgahlanan kötülük, sahibinden başkasını kuşatmaz ve Mısır halkı sözünü söylemiştir. Çünkü Mısır halkı özgürlüğün tadını aldı ve bundan sonra hiç kimse ona kulluk ettiremez."

Mısır'da yapılan askeri darbe sonrası,  Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan-ı Müslimin'in birçok üyesi tutuklanmıştı. İhvan üyelerinin bir kısmı sonradan serbest bırakılsa da haklarında yeniden tutuklama kararı çıkarıldı. Bunlardan biri olan İhvan-ı Müslimin'in Mürşidi Muhammed Bedii geçtiğimiz Mart ayı içinde Türkiye'yi ziyaret etmişti.

Muhammed Bedii, RASSD Haber Ajansı Türkiye muhabirlerine verdiği verdiği röportajda Mısır'da yaşanan dönüşümlere dikkat çekmişti.

Muhammed Bedii “ Bundan sonra Mısır'da halk kendi adına konuşacak artık. Zaten halk  yetki verdiği insanların eliyle kendi anayasasını oluşturdu.  Bundan sonra da kendi iradesiyle seçtiği devlet başkanını ve başbakanı da gözlemleyecek. Hep "seçimler iptal edilecek" diyorlar.  Oysaki tezgahlanan kötülük, sahibinden başkasını kuşatmaz ve Mısır halkı sözünü söylemiştir. Çünkü Mısır halkı özgürlüğün tadını aldı ve bundan sonra hiç kimse ona kulluk ettiremez." dedi.

Bedii, Seyyid Kutup idam edilirken benzer suçlamalarla tutuklanmış ve 9 yıl. işkencelerle dolu bir hapishane hayatı geçirmişti. O ve yakın çalışma arkadaşları fiili mahkumiyet hayatlarında Mısır’daki diktatörlük rejiminin tehdit ve işkence uygulamaları karşısında ölüm ve teslim olma korkusuna aşmış insanlardı.

"Seyyid Kutup’un hayatınızda ne gibi etkileri oldu?" sorusuna "Onun hayatı benim için hep ibret ve ders oldu." şeklinde cevap veren Bedii
şöyle devam etti:
"Bunu şöyle ifade edeyim; Bizim sözlerimiz mumdan yapılmış oyuncak gibidir, onun için fedakarlık yapmadığımız sürece canlanamaz. O yüzden Seyyid Kutup’un yazdığı “Fi- Zilal El-Kuran” eseri uğrunda yaptığı fedakarlıklardan dolayı dünyada bütün tefsir eserlerinin başında gelir."

Muhammed Bedii açıklamalarında İslam Dünyasına seslenerek önemli hatırlatmalar yaptı:

"Filistin halkına, Yahudilerin işgal ettiği topraklarda ne yaptıklarını bir sorun. Onlar "Garkad" ağaçları dikiyorlar. Çünkü Sadık olan Peygamber Efendimizin (s.a.v) dediklerine inanıyorlar. Peygamber Efendimiz (s.a.v) zikretti ki; “  "Garkad" adındaki ağaçlar Yahudileri arkasında saklayacaktır.” O yüzden şimdiden yahudiler onu dikiyor. Onun arkasında savaşmak için değil de saklanmak için yapıyorlar bunu. İşte onlar inanıyorlar. Amma biz ?! İşte –Garkad- denilen ağaç bize arkasında bir yahudi saklandığını haber vereceği zaman nasıl hitap edecek… “Türk Müslüman" mı, "Filistinli Müslüman" mı, "Mısırlı Müslüman" mı diyecek?! Hayır... Sadece "Ey Müslüman" diyecek.. İşte biz bu kardeşliği, birliği kavradığımızda hiç kimse bizi yenemeyecek.

Moşee Deyan'ın dediği gibi; “ Müslümanlar Cuma namazında olduğu gibi sabah namazında da kalabalık olunca bize galib gelecekler”…

Selamlarımı Filistin halkına, Türkiye halkına iletiyorum. Necmeddin Erbakan da bizim hep konuştuğumuz ve bahsettiğimiz bir örnektir. O da El-Benna’nın yaptığı gibi yaptı. Sorunları ve zorlukları sabırla karşıladı. Allah’tan yardım istediği için onun gözüne kolay geldi. O yüzden hiç bir şey size zor gelmesin. Sadece Allah’ın yardımını isteyin. Çünkü bu zamanda sizlerden iyilik yapanın mükafatı, bir sahabinin yaptığından 50 kat fazladır.

Resulullah (s.a.v) birgün sahabelerine: “Ah keşke bana doğru, havuza gelen kardeşlerimi bir görsem de, içlerinde şerbetler olan kaselerle onları karşılasam. Cennet’e girmeden önce, onlara (Kevser) havuzumdan içirsem.” buyurdu. Bu sözleri üzerine ona denildi ki: “Ey Allah’ın Resulü biz senin kardeşlerin değil miyiz?” O şöyle cevap verdi: “Sizler benim ashabımsınız (arkadaşlarımsınız). Benim kardeşlerim beni görmedikleri halde bana inananlardır. Şüphesiz ben Rabbimden sizinle ve beni görmeden iman edenlerle gözlerimi aydınlatmasını istedim” . Bir başka benzer hadis-i şerifte de şöyle buyurur: “Kardeşlerime kavuşmayı arzuladım.”

(Bunun üzerine kendisini dinleyenler) şöyle dediler:
- “Biz senin kardeşlerin değil miyiz?” O şöyle cevap verdi: - “Sizler benim ashabım ve kardeşlerimsiniz. Benden sonra da beni görmedikleri halde bana inanan bir topluluk gelecektir. Onlar yaptıkları (hayırlar) karşılığında sizin (Sahabe) yaptığınızın 50 katını alacaklar.

Bunun üzerine sahabeler kıskandı. Ve Peygamber efendimize (s.a.v) şöyle dediler:

- "Onlardan birisinin yaptığı senin dostların yaptığından nasıl 50 kat fazla alır?"

Paygamber efendimiz şöyle cevap verdi:

- "Çünkü siz iyi bir şey yapmak istediğinizde destekçi ve yardım edenleri buluyorsunuz ama onlar istediklerinde bulamıyorlar”...

O yüzden iyilik yapmak istediğinizde ve bu yolda yandaş bulamadığınızda, bütün dünya size karşı gelse de şu ayeti hatırlayın.

"Mü'minler düşman birliklerini görünce, "İşte bu Allah'ın ve Resülünün bize vaad ettiği şeydir. Allah ve Resülü doğru söylemişlerdir" dediler. Bu onların ancak imanlarını ve teslimiyetlerini artırmıştır..”  (Ahzab/22)

Röportaj: RASSD Türkiye'den Yazan Qunis / Merve Turp
Çeviri: Esma Osman

Haberin Orjinali: http://bit.ly/rassdmisir

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Malcolm X'in Oxford'daki meşhur konuşması | VİDEO
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu