İçişleri Bakanı Muammer Güler Nusaybin’de

İçişleri Bakanı Muammer Güler Nusaybin’de


İçişleri Bakanı Muammer Güler, Mardin’in Nusaybin ilçesinde yeni yapılan sınır kapısı için, Türkiye’nin her türlü fedakarlığı yaptığını,

Suriye’de her şey normale döndükten sonra hem Suriye’deki gümrük kapısını hem de yolu yapacaklarını söyledi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Mardin Valisi Turhan Ayvaz ve AK Parti Milletvekili Abdurrahim Akdağ ile birlikte helikopterle Nusaybin’e gelen İçişleri Bakanı Muammer Güler, Hükümet Konağı’nda Kaymakam Murat Girgin ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. İlçe hakkında Kaymakam Girgin’den brifing alan Bakan Güler, daha sonra AK Parti İlçe Başkanlığı’na geçti. Nusaybin’in kendileri için çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Bakan Güler, Mardin’in büyükşehir statüsünü kazandıktan sonra Nusaybin’in daha da çok önem arz edeceğini belirtti. Nusaybin Sınır Kapısı ile ilgili Türkiye’nin her türlü fedakarlığı yaptığını kaydeden Bakan Güler, Suriye’deki sıkıntılardan dolayı kapının çalışmadığını, her şey normale döndükten sonra Nusaybin’e yeni yapılan sınır kapısının karşısındaki Kamışlı Gümrük binaları, hatta Kamışlı’dan Irak’a kadarki 80 – 90 kilometre yolu daha Türkiye’nin yapacağını söyledi. Suriye’nin normalleşene kadar Nusaybin Sınır Kapısı’nın iç gümrükleme olarak kullanılması için bir proje hazırladıklarını ifade eden Güler şöyle konuştu:
“Suriye’de büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Kamplarımızda dünkü rakamlara göre 177 bin, dışarıda da 70 – 80 bin olmak üzere yaklaşık 250 bin kardeşimiz bizim şefkat kucağımızdadır. Ama tabi ki bu saylar her geçen gün artıyor. Bu kardeşlerimize götürülecek her türlü insani yardıma Türkiye Cumhuriyeti Devleti izin verdi, fırsat verdi. Şuana kadar bu ülkenin yaptığı yardımı dünyada hiçbir devlet ve Birleşmiş Milletler dahi kimse yapmadı. Buradaki insanları biz kardeşlerimiz olarak, dindaşlarımız olarak görüyoruz ve bir komşunun hukuku gerektirdiği üzerimize düşen insani görevi yapıyoruz. Bu konuda Kızılay’ın koordinatörlüğünde devletimizin kontrolünde kimden gelirse gelsin insani yardımları en iyi şekilde muhataplarına ulaştırıyoruz. Biz de bu konuda sayın valilerimize gerekli inisiyatifleri verdik.”

Güler daha sonra Nusaybin esnafını ziyaret etti. Aydınlar konaklama tesislerinde kanaat önderleriyle bir araya gelen Bakan Güler, daha sonra ilçeden ayrıldı.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK o köyü de kurtardı! YPG'nin Türkiye sınırına teması kesildi!
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu