'Taksim’de yapamadıklarını kahire’de yaptılar'

'Taksim’de yapamadıklarını kahire’de yaptılar'


Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Mısır’da yaşanan darbeyi eleştirdi

 Başakşehir düzenlediği iftar yemeğinde 50 bin kişiyi sofrada aynı sofrada buluşturdu. Sular Vadisi’nde düzenlenen Somalili Çocukların misafir olduğu iftara Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK Parti Milletvekilleri ve çok sayıda kişi katıldı. İftara katılan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise, Mısır’da yaşanan darbeyi eleştirerek, “Maalesef Mısır’da yüreğimizi dağlayan bir vahşetle karşı karşıyayız. Taksim’de yapamadıklarını Kahire’de yapıp kardeşi kardeşe düşürmek isteyen provokatörler maalesef 200 kişinin katili oldular.5 binin üzerinde yaralı var. Bu acının üzerine bir de Somali’deki büyükelçiliğimize yapılan saldırıda bir polis kardeşimizin şehit olduğu, iki polisimizin de yaralandığı haberi geldi. Bütün hayatını kaybeden kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Bütün yaralılara acil şifa diliyorum. Sayın başbakan yardımcımız Bekir Bozdağ Somali’ye 2 ayda bir gider, oradaki yardımları koordine eder. Oradaki sefaletimiz insanların umut kapısıdır. Türkiye’nin zenginleşmesini, yükselmesini kaldıramayanlar aynı Taksim’de yaptıkları gibi Somali’de de o kirli düzeni ortaya koydular. Bugün Mısır’da yaşanan vahşete seyirci kalan Mısır medyası ve batıdaki bazı demokrasi havarileri aslında demokrasi münafıkları olduklarını ortaya koydular” diye konuştu.

“TAKSİM’DE 8 SAAT YAYIN YAPANLAR MISIR’DAKİ VAHŞETE SEYİRCİ KALDILAR”

“Taksim’de 8 saat yayın yapanlar Mısır’daki vahşete seyirci kaldılar” diyen Bakan Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:“İşte bu yüzden bizim demokrasimize, milli irademize sahip çıkmamızın Başbakanımıza sahip çıkmamızın ne kadar önemi olduğu Mısır’da bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu ülkede Menderes’i astılar, Özal’ı zehirlediler, Tayyip Erdoğan’ı yedirtmeyiz diyen sizlere müteşekkiriz. Allah sizlerden razı olsun. Mısır’daki El-Adeviye meydanındakilerde bizim kardeşimiz, Tahrir meydanındakiler de bizim kardeşimiz. Kardeşi kardeşe düşürmek isteyenlere bütün dünya sessiz kalsa, Türkiye sessiz kalmaz ve kalamaz. Biz de bu konuda gerek doğuda, gerek batıda kendi şuurunu kaybetmiş olanlara bizim değerlerimizin emrettiği o uyarma görevini en iyi şekilde yapmaya devam edeceğiz. Türkiye her geçen gün güçlenecek. Türkiye mazlumların umudu zalimlerin kabusu olacak. Bunun güvencesi de sizlersiniz.”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise Mısır’da yaşanan darbeye değinerek, batı devletlerine yüklendi. Bozdağ, batı devletlerinin İslam ülkelerinde yaşanan zulümlere sessiz kaldığını belirterek, “Birleşmiş Milletler’in Suriye’de yaptığı şey ölü sayıcılığıdır” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, yaptığı konuşmada Ramazan ayının kardeşlik ayı olduğunu belirterek, “Ramazan rahmetin bereketin ayıdır. Kur’an ayıdır. 11 ayın sultanıdır. Türkiye’nin her yerinde barış, sevgi iklimi var. Ama İslam dünyasının her yerinde aynı iklim yok. Bugün bura biz bu iftarı büyük bir huşu içerisinde yaparken, başka yerlerde gözyaşı r. Başka yerlerde kan ve sıkıntılar var. Gönül istiyor ki, İslam coğrafyasının her yerinde iftar Türkiye’deki gibi huzur içinde, sükun içinde, barış içerisinde olsun. Suriye’de Esad’ın öldürdükleri 100 bini aştı. Emriyle çalışan katillerin hayatına son verdikleri Birleşmiş Milletler’in Suriye’de yaptığı şey sadece ama sadece ölü sayıcılığıdır” dedi.

“BU SALDIRIYI YAPANLARI, BU SALDIRI EMRİNİ VERENLERİ LANETLİYORUM”

Srebrenista’da yaşanan katliam örneğini veren Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Orada da sesler yükselmişti. Birleşmiş milletler yine ölüleri saymakla yetinmişti. Irak’ta başka yerlerde keza aynı durum. Mısır’da yaşananlara baktığınızda ölü saymaya devam eden Birleşmiş Milletler’in uluslar arası toplumun ve dünyanın bu iş karşısında gücü ve imkanı olup bu işlere dur diyebilecek olanların yaptığı ölü saymaktan başka bir şey değildir. Mısır’da yaşanan katliamda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu saldırıyı yapanları, bu saldırı emrini verenleri lanetliyorum. Zira masum insanlara hedef gözetmeksizin kurşun yağdıranlar, katildir. Kendi kardeşlerine, kendi insanının üzerine ölüm yağdırma emrini veren bir yönetim zalimdir. Eğer Mısır’da, Suriye’de, Irak’ta, Somali’de ölenler Müslümanlar olmasaydı da Hristiyanlar olsaydı acaba Birleşmiş Milletler, acaba Avrupa Birliği bu gidişe dur deme kudretine sahip olan devletler ve güçler aynı şekilde ölüleri saymaya, tarafları sükunete davet etmeye devam mı ederdi yoksa ölüler ve ölümleri sonlandırmak için harekete mi geçerdi. Ama bakın ölen Müslüman olduğu zaman sadece laf var. Ölen, öldüren Müslüman olduğu zaman sadece sükunet tavsiyesi var. Halbuki insan haklar, demokrasi diyorsak, hukuk diyorsak o zaman bu ilkesel duruşumuzu ölen kim olursa olsun, öldüren kim olursa olsun on n karşısında hep beraber aynı duruşu yapmak gibi bir zorunluluğumuz vardır.”

“SİSİ GİBİ DARBECİLER DE, ESAD DA GİDECEKTİR”

İslam coğrafyasında yaşanan zulümlere batının sessiz kaldığının altını çizen Bozdağ, “Türkiye’de hukuk konusunda, demokrasi konusunda onca gelişmeler olurken Türkiye dünyaya model ülke olarak gösterilirken, Türkiye’de demokrasi ve hukuk içinde yapılan hadiselerden demokrasi, hukuk dışı sonuçlar çıkarıp, Türkiye’ye dönük ilanlar yayınlayanlar, açıklamalar yapanlar Mısır’da ölümler yağarken maalesef sessizler. Peki sormazlar mı sizin insan hakları anlayışınız Mısır’a ulaşmıyor mu? Sizin demokrasi anlayışınız Mısır’dakileri kapsamıyor mu? Batı’da ve bazı ülkeler Mısır’da dini hassasiyeti olanların demokrasiyi geliştirmesinden orada milletin iradesini iktidara taşımasından, milletin iradesinden yol bulup ülkeyi yönetmesinden fevkalade rahatsızlar. Bunun için darbeyi alkışladır. Darbeye darbe demediler. Mesele orada insan hakları, hukuk değil, bazı ülkelerin, yapıların çıkarlarına ters düşen devam eden bir oyunu bozan anlayışın orada milletin iradesiyle iktidara gelmesidir. Ona son vermek için yapılıyor. Biz bunu görüyoruz. Saddam’da Mübarek de gitti, emin olun Sisi gibi darbeciler de Esad da gidecektir. Sonunda milletin dediği olacaktır” dedi.
ÖMER DÖNGELOĞLU HEM AĞLADI, HEM AĞLATTI

İftarın açılmasından sonra İslam ülkeleri için dua eden İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu, Mısır’da, Suriye’de yaşanan olaylara dikkat çekti. Dua sırasında göz yaşlarını tutamayan Döngeloğlu duygusal anlar yaşattı. Programın ardından Bakan Bağış ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Somalili çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu