Çerkesler iftarda buluşacak

Çerkesler iftarda buluşacak


İstanbul'da Çerkes kurumlarından çok sayıda yönetici ve üyenin de katılımının beklendiği Suriyeli Çerkesler yararına yapılacak programı, 28 Temmuz pazar günü, İstanbul Çerkes Derneği'nin ev sahipliğinde yapılacak

Suriye'deki iç savaşın ikinci yılını doldurduğu bu sürecin ilk gününden beri Türkiye'de yaşayan Çerkesler, Suriye'de yaşayan ve savaşın ortasında tarafsız iken hedef konumuna düşen soydaşlarına sahip çıkmaya devam ediyor. İstanbul'da Çerkes kurumlarından çok sayıda yönetici ve üyenin de katılımının beklendiği Suriyeli Çerkesler yararına yapılacak programı, 28 Temmuz pazar günü, İstanbul Çerkes Derneği'nin ev sahipliğinde, Bahçelievler-Şirinevler'deki Şirin düğün salonunda yapılacak. 1864 Büyük Çerkes Sürgünü ve Soykırımı sonrasında dönemin Osmanlı yönetimi tarafından bölgeye yerleştirilen ve günümüzde sayıları yüz bin civarında olan ve Suriye'deki iç savaşta taraf olmayan Çerkeslerden şimdiye kadar ellisi öldü, iki yüz kadarı ise yaralandı.Türkiye'de sayıları beş milyonu bulan Çerkesler dernekleri aracılığı ile Suriye'deki soydaşlarının zor günlerinde yanlarında olabilmek adına Suriye'den üç bin civarında Çerkesi Türkiye'ye misafir olarak yerleştirdi, iki bin kadarı ise Kafkasya'daki Çerkes Cumhuriyetlerine götürüldü. Gaziantep Nizip'te ise Çerkesler için oluşturulan konteyner kentte ise bin kadar Suriyeli Çerkes daha bulunmakta.Şuan binlerce Çerkes, Suriye'deki ateş çemberinden çıkarılmayı bekliyor. Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi’nin (DÇDK) Derneği'nin yönetim kurulu başkanı Tuguj Halis Din, ''Türkiye'de yaşayan Çerkesler olarak, Suriye'deki insanlık dramına sessiz kalmadıklarını, oradaki akrabalarına ilk gün itibariyle sahip çıkmaya çalıştıklarını, Suriye'deki akrabalarının anavatan Çerkesya'ya dönmeleri veya Türkiye'de misafir edilmeleri konusunda tüm imkanlarını kullandıklarını, iki yıldır Türkiye'deki Çerkesler olarak burada misafir bulunan yüzlerce ailenin tüm ihtiyaçlarını karşıladıklarını, kardeşlik ve paylaşım duygularının had safhada olduğu Ramazan ayında soydaşları için geçen yıl olduğu gibi bu yıl yine yardım amaçlı bir iftar programı düzenleme kararı aldıklarını'' ifade etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı

Hava Durumu

34°
Detaylı Hava Raporu